Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Uyarı: Bu bir araştırma yazısıdır. Lütfen profesyonel eğitim almadan ve/veya profesyonel gözetim altında olmadan bunu herhangi bir yerde denemeye kalkışmayınız!

Fotoğraftaki kişinin yaptığı şeyi nasıl başardığını bazılarınız merak etmiş olabilir. Ateşte (sıcak köz, kömür ve taşların üzerinde) yürümek birçok kültürde görülen bir şeydir. İngilizce dilinde “Firewalking’’ olarak bilinmektedir. Bu geçit töreni Hindistan'ın Demir Çağından (yani M.Ö. 1200'den) beri vardır. Bu uygulamada kişinin gücü ve inancı test edilmektedir. Bazıları için bu gücü ve cesareti sembolize ederken, bazıları için de dini bir anlam içermektedir ve yürüyen kişiye ait inancın ne kadar da kuvvetli olduğunu gösterir. Çin'de gerçekleşebilecek doğa felaketlerini engellemek amacıyla ateş yürüyüşün yapıldığını ve Bangalore'da (Hindistan) bulunan bir grupta şans getirmesi amacıyla ateşin üzerinden inekleri yürüttükleri bilinmektedir.

20.yüzyılda yazar Tolly Burkan sayesinde ateşte yürümek popüler bir hale gelmiştir ve ABD ile Avrupa'da toplu dersler verilmiştir. Tony Robbins'in de bunu popüler hale getirdiği bilinir, fakat Araştırma & Eğitim İçin Ateşte Yürüme Enstitüsü'nü kuran Tolly Burkan, ateşte yürümeyi Kuzey Amerika'yla ilk tanıştıran kişi olduğunu iddia etmiştir ve bu uygulamanın korkularımızı yenmemize yardımcı olduğunu ve ateşte yürümenin fizik-ötesi olup zihnin madde üzerinde bir üstünlüğü olduğunu belirtmiştir.

 

Ateş Yürüyüşünü Uygulamış/Uygulayan Bazı Kültürler

(1) Fiji Adalarındaki Sawau grubu.

(2) Muharrem ayın 9. ve 10. günlerinde Hüseyin (hazreti Ali'nin oğlu) ve Sayyeda Fatima (peygamber Muhammed'in kızı) ölümlerini anmak için İslam dinindeki Şii'ler.

(3) Bazı dini bayramlarda Yunanistan ve Bulgaristan'ın bazı bölgelerinde Doğu Ortodox Hristiyanları.

(4) Faqir'ler (Fakirler, Müslüman Sufiler) ve benzeri kişiler.

(5) Afrika Kalahari çölündeki !Kung halkı.

(6) Çoğunluk olarak Thimiti festivalini kutlayan Hintli Hindular.

(7) Endonezya, Bali'de Sanghyang dedari töreninde küçük kızlar.

(8) Japon Taoist ve Budistler.

(9) Pakistan'da adalet sistemi olarak kullanılır. Suçlu yaralanırsa suçlu, yaralanmazsa suçsuz sayılır.

Buraya kadar her şey anlaşıldığına göre, bir de bu konudaki bilimsel açıklamalara bir bakalım. Farklı derecelere sahip iki şey bir araya geldiğinde, soğuk olan ısınmaya, ve sıcak olan soğumaya başlayacaktır, ve bu durum ya ayrılana dek ya da ortak bir dereceye ulaşana dek devam eder. Bunlar iki şeyin termodinamik özelliklerine bağlıdır. Bu önemli özellikler şunlardır: Derece, yoğunluk, belirli ısı kapasitesi, termal iletkenlik.

Pittsburgh Üniversitesi fizik profesörü olan David Willey ateşte yürümenin doğa-üstü ve paranormal olmadığını, ve basit Fizik bilgileriyle ile açıklanabileceğini söyledi. David birçok ateş yürüyüşün 1000 Fahrenheit (550 Santigrat) sıcaklıktaki kömürlerin üzerinde gerçekleştiğini belirtti, fakat bir sefer birisinin 1800 Fahrenheit (1000 Santigrat) sıcaklıkta yürüdüğünü kaydettiğini de belirtti. Acı ve Beynin arasındaki ilişkiyi merak ediyorsanız bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Jearl Walker ıslak ayaklarla ateş yürüyüşünü yapanlarda ‘Leidenfrost’ efektin yaşanabileceğini belirtti.

 

Bu efekt özetle şöyledir: Sıvı kendi kaynama noktasından daha yüksek bir ısıya sahip olan bir yüzeyle temas ettiğinde, aralarında buhar tabakası oluşup ısı engelleyicisi görevi görüp sıvının ani ısınmasını durdurmasıdır. Bu efekt genelde yemek pişirilirken görülür. Bu bağlantıdan da bu efekti gösteren görselleri inceleyebilirsiniz.

Suyun bu durumda etkisinin oldukça fazla olduğu görülebilir, fakat ateşte yürürken ağır davranmamak gerekir. Fazla beklemeden adımlarını hızlı alanlar daha rahat geçebilirken, daha ağır davrananların ayakları yanabilir. Kuru parmağınızla sıcak bir demire dokunduğunuz zaman anında ısıyı hissedersiniz ve canınız yanar, ama parmağınızı ıslatıp dokunursanız, kısa bir süreliğine ısı parmağınızı etkilemez, ama gereğinden fazla parmağınızı orada tutarsanız, ısıyı hissetmeye başlarsınız. Ünlü skeptik Michael Shermer da bu konuya merak duyarak ateşte yürümeyi denemiştir. Bu videodan deneyin kendisini izleyebilirsiniz. 

Kömürler sıcak olabilir (400-800 Santigrat), ancak önemli olan ısı enerjisinin ayaklarınıza ne kadar hızlı bir şekilde ulaştığıdır. Bir şey ısınmadan önce ısı derecesine yükselmek için yeterli oranda ısı enerjisini alması gerekir. Isı enerjinin aktarma hızı bunlara bağlıdır: 

(1) Sıcak kömür ile soğuk ayaklarınız arasındaki ısı farkı.

(2) Sıcak kaynaktaki mevcut ısı ve sıcak kaynağın ısıyı iletim hızı. 

Kömürler ısıyı iyi iletemez ve yüksek oranda ısı enerjisine sahip değillerdir. Üstelik üzerinden yürüdüğünüzde bir saniyeden fazla durmadığınız için, ayaklarınıza gelen ısı çok düşüktür ve ısının çoğu kömürün içinde kalmaktadır. Böylece (yavaş yürümediğiniz sürece) rahat bir şekilde sıcak kömürlerin üzerinden yürüyebilirsiniz. Ancak lütfen en başta paylaştığımız uyarıyı da dikkate alınız.

Kaynaklar Ve İleri Okuma:

 1. Popular Science ''Leidenfrost Effect'' Makalesi
 2. Wikipedia ''Firewalking'' Makalesi
 3. Australian Skeptics ''Fire Walking Explained'' Makalesi
 4. Skeptic's Dictionary ''Firewalk'' Makalesi
 5. Vic Skeptics ''A Skeptic's Guide To Firewalking'' Makalesi
 6. David Willey ''Firewalking Myth VS Physics'' Makalesi
 7. Elite Daily ''Chinese Men Walk Through Mounds Of Fire To 'Ward Off Natural Disasters''' Makalesi
 8. Jearl Walker ''Boiling And The Leidenfrost Effect'' Makalesi
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/11/2019 14:12:38 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1854

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Reklam
Reklam
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer bir şempanzenin gözlerinin derinliklerine doğrudan bakacak olursanız, zeki, kendine güvenen bir kişiliğin size geri baktığını fark edeceksinizdir. Eğer onlar hayvansa, biz neyiz?”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder