Paylaşım Yap
Günün Astronomi Fotoğrafı (APOD)
20 Ağustos 2021
Üç Perseid Gecesi
Üç Perseid Gecesi
Açıklama
Yıldızların altında geçen üç Ay’sız gecede çekilen fotoğraflar, bu gök manzarasını oluşturmak için birleştirildi. Görüntüler 11-13 Ağustos tarihleri arasında, Dünya gezegeni Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının tozlu izini süpürürken kaydedildi. Bir tane uzun pozlama, ön plan için takipsiz bir şekilde çekildi. Yıldızları takip eden çok sayıda fotoğraf sayesinde pek çok Perseid meteoru yakalandı. Görüntüler Macaristan’nın Magyaregres köyünde kaydedildi. Meteor izlerinin tamamı, Perseus takımyıldızındaki saçılma noktasından yayılıyor gibi görünüyor. Her yıl gerçekleşen bu meteor yağmuru, kırsal ufkun üzerinde kahramanca duruyor. Elbette kuyruklu yıldıza ait toz parçacıkları, birbirine paralel yörüngelerde ilerliyor. Saçılma etkisi sadece perspektiften kaynaklanıyor. Paralel izler, uzaklarda yıldızlı gökyüzünde birleşiyor gibi görünmekte.
Görsel Kaynağı & Telif Hakkı: Balint Lengyel
Çeviren: Seda Baştürk
2
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum
Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Bazı hakları saklıdır.
Hizmet Sağlayıcı: ASD @ NASA / GSFC, NASA Science Activation & Michigan Tech. U.
APOD Arşiv Büyüklüğü: 10588
APOD Türkçe Çeviri Sayısı: 894 (%8.44)
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close