Paylaşım Yap
Günün Astronomi Fotoğrafı (APOD)
21 Ağustos 2021
Üçlü Geçiş ve Karşılıklı Olaylar
Üçlü Geçiş ve Karşılıklı Olaylar
Açıklama
Güneş sistemindeki gaz devi Jüpiter‘i gösteren bu üç panel, Dünya gezegeninden Filipinler’in Cebu kentinden 15 Ağustos tarihinde kaydedildi. O tarihlerde iyi bir zamanlama sayesinde teleskoptan alınan görüntüler, Jüpiter‘in Galilei uydularının meydana getirdiği dikkat çekici geçişleri ve karşılıklı olayları gösteriyor. Üst panelde, Io en sağda Jüpiter‘in gölgesinde kayboluyor. Jüpiter‘in diğer üç büyük uydusu ise, gezegenin şeritli diskinin karşısında görülüyor. Daha parlak olan Europa ve daha karanlık olan Ganymede en solda bulunuyor. İkisinin de gölgesi gaz devinin bulut tepeleri üzerine düşmüş. Jüpiter‘in yüzeyi üzerindeki üçlü uydu geçişi sırasında, Callisto da aşağıda gezegenin kenarının hemen yanında yer alıyor. Orta panelde, Europa ve Ganymede’nin gölgeleri merkeze yakın bir yerde halen görülüyor. Ancak Ganymede, Europa’nın önüne geçmiş. Alttaki panelde, Jüpiter’in önünden geçen tutulma halindeki uyduların nadir bir görüntüsü görülmekte. Ganymede’nin gölgesi, Europa uydusunun üzerine düşüyor. Dünya‘nın perspektifinden, Galilei uydularının birbirlerini örtmesi ve tutulma oluşturmaları gibi olaylar, Jüpiter kendi ekinoksuna yaklaştığında, her altı yılda bir görülebilir.
Görsel Kaynağı & Telif Hakkı: Christopher Go
Çeviren: Seda Baştürk
2
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum
Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Bazı hakları saklıdır.
Hizmet Sağlayıcı: ASD @ NASA / GSFC, NASA Science Activation & Michigan Tech. U.
APOD Arşiv Büyüklüğü: 10626
APOD Türkçe Çeviri Sayısı: 920 (%8.66)
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close