Apartman Topuklar ve Kolonoskopi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu afiş, ABD'de "Bağırsak Kanserini Şimdi Durdurun" isimli vakfın hastanelere astığı bir afişin Türkçeye kazandırılmış ve orijinalleştirilmiş halidir. İlk bakışta "nostalji" gibi gözüken afiş, bir anda son derece ciddi ve beklenmedik bir konuya dikkat çekmektedir: bağırsak kanseri.

Bağırsak kanseri, ABD'de kanser-ilişkili ölümlerin 2 numaralı nedenidir! Her 20 kişiden 1'inde görülür; ancak kişisel özelliklere göre bu olasılık çok artabileceği gibi, çok azalabilir de... Eğer birinci derece akrabalarınız arasında bağırsak kanseri varsa, sizde de bu kanserin görülme riski en az 2-3 kat fazladır. Afişin asıl vurgusu ise, elbette yaşadır: her yıl yeni bağırsak kanseri vakalarının %90'ı, bağırsak kanseri nedeniyle ölümlerinse %95'i, 50 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir (genç okurlarımız için, bu afişteki ayakkabılar özellikle 60 ve 70'li yıllarda modaydı). 

Bağırsak kanserini durdurmanın en kolay yolu ise, onu erkenden teşhis etmektir. Bu nedenle, 50 yaş üzerindeki herkesin kolonoskopi veya mümkünse invazif olmayan (vücuda bir şey sokulmadan yapılan) yöntemlerle bunu test ettirmesi tavsiye edilir. 

 

Kaynak: CC Alliance

Güneşin 12 Milyar Katı Kütleye Sahip Karadelik Tespit Edildi!

Bu Giysi Beyaz-Altın Renkte Mi, Mavi-Siyah Renkte Mi?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder