Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu afiş, ABD'de "Bağırsak Kanserini Şimdi Durdurun" isimli vakfın hastanelere astığı bir afişin Türkçeye kazandırılmış ve orijinalleştirilmiş halidir. İlk bakışta "nostalji" gibi gözüken afiş, bir anda son derece ciddi ve beklenmedik bir konuya dikkat çekmektedir: bağırsak kanseri.

Bağırsak kanseri, ABD'de kanser-ilişkili ölümlerin 2 numaralı nedenidir! Her 20 kişiden 1'inde görülür; ancak kişisel özelliklere göre bu olasılık çok artabileceği gibi, çok azalabilir de... Eğer birinci derece akrabalarınız arasında bağırsak kanseri varsa, sizde de bu kanserin görülme riski en az 2-3 kat fazladır. Afişin asıl vurgusu ise, elbette yaşadır: her yıl yeni bağırsak kanseri vakalarının %90'ı, bağırsak kanseri nedeniyle ölümlerinse %95'i, 50 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir (genç okurlarımız için, bu afişteki ayakkabılar özellikle 60 ve 70'li yıllarda modaydı). 

Bağırsak kanserini durdurmanın en kolay yolu ise, onu erkenden teşhis etmektir. Bu nedenle, 50 yaş üzerindeki herkesin kolonoskopi veya mümkünse invazif olmayan (vücuda bir şey sokulmadan yapılan) yöntemlerle bunu test ettirmesi tavsiye edilir. 

 

Kaynak: CC Alliance

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder