Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Antosiyanin Nedir? Antosiyaninlerin Faydaları

Antosiyanin Nedir? Antosiyaninlerin Faydaları
7 dakika
4,569
 • Özgün
Tüm Reklamları Kapat

Kendinizi bir çiçek bahçesinde hayal edin. Karşınızda kıpkırmızı güller, mosmor menekşeler, güzel kokulu leylaklar… Yanınızda bir de kiraz ağacı var, üzerinde bordo kirazlar; dibinde böğürtlen ve ahududu çalısı, üzerinde kırmızılı morlu meyveleri; yanında bir de mürdüm eriği ağacı, üzerinde mavi mor erikler. Sizin de gözünüzde muhteşem renklere sahip bir bahçe canlandı mı? İşte yazımızın baş karakteri, tüm bu güzel renklerin varlığının nedeni...


Antosiyanin Nedir?

Antosiyaninler, bitki aleminde bulunan bir grup polifenolik pigmentlerdir. Polifenollerin beyin sağlığından kalp sağlığına, diyabetten bazı kanser tiplerine kadar faydaları bilinmektedir [1]. Bitkilere (özellikle tanıdığımız bazı sebze ve meyvelere) kırmızı, mavi, mor hatta siyah renklerini antosiyaninler verir.

Tüm Reklamları Kapat

Bitkiler için antosiyaninler, arılar gibi polen taşıyıcıların ve tohum dağıtıcıların ilgilerini çekmesi nedeniyle çoğalmalarında önemli bir etkiye sahiptir. Fakat etkileri sadece bununla sınırlı değildir, aynı zamanda güçlü antioksidan özellikleri sayesinde abiyotik ve biyotik stres faktörlerine karşı da koruma sağlarlar [2].

Antosiyaninler bitkilerin ikincil metabolitlerinin önemli bir kısmını oluşturan flavonoidlerin önemli bir sınıfıdır. Suda çözünebilen pigmentler olduklarından dolayı çoğunlukla hücre kofullarında yer alırlar ve bitkiye verdikleri renk koful içerisindeki ortam tarafından etkilenir. Şu ana kadar doğada 600'ün üzerinde antosiyanin tanımlanmıştır [3]. Bitkilerde en yaygın antosiyaninler, yaygın altı antosiyanid türevleri olan pelargonidin, cyanidin, delphinidin, peonidin, petunidin ve malvidindir [4].

Tüm Reklamları Kapat

Bitkilerdeki altı temel antosiyanidin [19].
Bitkilerdeki altı temel antosiyanidin [19].
Yunanca koyu mavi (kyanos) çiçek (anthos) anlamına gelen antosiyanin ismi 1835’te Alman botanikçi Ludwig Marquart tarafından verilmiştir [5].

Antosiyanin Nelerde Bulunur?

 • Böğürtlen
 • Ahududu
 • Yaban mersini
 • Çilek
 • Nar
 • Siyah ve kırmızı kuş üzümü
 • Mor lahana
 • Mürdüm eriği
 • Kiraz
 • Kırmızı pancar
 • Siyah fasulye

Antosiyaninin Faydaları

Antosiyaninin faydaları oldukça fazla olmasına karşın yeni popülerlik kazanmakta ve kayda değer çalışmalar yeni yeni duyulmaya başlamaktadır. Bu makalede antosiyaninlerin faydaları hakkında bilimsel kanıtlara dayalı bazı sonuçlar göreceksiniz.

Güçlü Bir Antioksidandır

Antosiyaninin faydalarının kayda değer bir kısmı bir antioksidan olması dolayısıyla neden olduğu etkilere dayanır.

Antioksidanlar, oksidasyon sürecini engelleyen bileşenlerdir. Oksidasyon, organizmada hücre düzeyinde zincirleme reaksiyonlara yol açarak hasara neden olan serbest radikalleri üreten kimyasal bir süreçtir. Bu nedenle antioksidan tüketiminin sağlığa önemli faydaları bulunur.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Örneğin yıllandırılmış sarımsak özütündeki antioksidanların Alzheimer ve demans gibi nörodejeneratif hastalıklardan, kalp-damar hastalıklarına hatta kansere kadar birçok faydası gözlenmiştir [6].

Virüslere Karşı Etkilidir

COVID-19 uzun zamandır hepimizin gündeminde. Bir yandan elimizden geldiğince önlem almaya çalışırken bir yandan da sevdiklerimiz ve kendimiz için endişelenmeye devam ediyoruz. Bunun en büyük nedeni korona virüse karşı elimizde henüz kesin bir çözümün bulunmaması. Ancak bu tabii ki yapabileceğimiz hiçbir şey olmadığı anlamına da gelmiyor. Bu noktada antosiyaninler, antiviral özellikleri sayesinde kendimizi korumamıza yardımcı olabilirler.

Yapılan deneylerin sonucu gerçekten umut verici. Bu moleküllerin, virüsün hücrelere yapışmasını engellediği ve virüs hücreye bulaşmışsa dahi hücre içerisinde çoğalmasını durdurduğuna dair bilimsel yayınlar var. Yani bu dönemde mümkün olduğunca antosiyanin içerikli besinler tüketmek korona virüse ya da herhangi bir başka viral hastalığa kesinlikle yakalanmayacağınız anlamına gelmese de size koruma sağlayacaktır [7].

Antosiyanin içerikli gıdalar her ne kadar sizi korona virüsten veya diğer viral hastalıklardan tamamen korumasa da, bunlara karşı dirayet oluşturmanıza ve savunmanıza önemli katkılarda bulunur.

Diyabet Hastaları İçin Yararlıdır

Antosiyaninin faydalarına şeker hastalığına olan yardımı da dahildir. Diyabet, vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda oluşan ve ömür boyu süren bir hastalıktır [8]. Antosiyaninler ise antidiyabetik etkileri sayesinde sindirim sistemimizde yer alan ve kan şekerimizin yükselmesinden birinci derece sorumlu olan alfa-amilaz enzimini baskılayarak tüketilen sindirilmemiş şekerin kana daha yavaş karışmasını sağlar.

Yukarıdaki grafikte bir alfa-amilaz inhibitörü (baskılayıcısı) olan akarboz ilacı ile antosiyaninlerin kıyaslaması görülmektedir. 20 µg/ml değerinde akarboz, nişastanın %70'ini şekere çevirirken, antosiyaninde bu oran %50 dolaylarında kalmıştır. Buradan, antosiyaninlerin akarboza göre daha etkili alfa-amilaz inhibitörü olarak önemli antidiyabetik etkiler sağladığı görülmektedir [9].

Tüm Reklamları Kapat

Kansere Karşı Korur

Kalp ve damar hastalıklarından sonra dünya genelinde en çok can kaybına neden olan hastalık kanserdir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2018 yılında her altı ölümden birinin nedeni kanser oldu [10]. Kanserin günden güne artmasını engellemek için yapılması gereken elbette çok şey var ve görünen o ki antosiyanin tüketimi de alabileceğimiz önlemlerden biri.

Antosiyaninlerin kanser önleyici etkiye sahip olduklarından konuyla ilgili makalelerde sıklıkla bahsediliyor. Yine beyin kanserine neden olan hücreler üzerinde yapılan bir deneyde de bu molekülerin sağlıklı hücrelere zarar vermediği, kanser hücrelerinde ise yüksek oranda seçici öldürücü rolü olduğu ortaya konulmuştur [11].

Göz Sağlığına Önemli Faydaları Vardır

Normal tension glaucoma (NTG) hastalarında yapılan bir çalışmada, hastaların görme fonksiyonlarında iyileşme olduğunu göstermiştir [14]. Ayrıca retinal enflamasyon sırasında fotoreseptörlerin hücre fonksiyonundaki sorunları engellediği gözlenmiştir [15]. Buna ek olarak katarakt açısından değerlendirildiğinde, lens saydamlığını artırdığı ve oksidatif stresin bir belirtisi olan MDA seviyelerini düşürdüğü gözlenmiştir [16].

Obeziteye Karşı Etkiler Gösterir

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan obezite, birçok kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Antosiyaninlerle ilgili olan literatür günümüzde yeni yeni gelişmekte olduğundan bu konuda insanlar üzerinde detaylı çalışmalar henüz olmasa da fareler üzerinde yapılan çalışmalar umut verici görünmektedir. Yapılan bir araştırmada antosiyanin verilen farelerin trigliserit ve kolesterol seviyelerini düzenleyerek antiobezite etkilerine sahip olduğu gösterilmiştir [17].

Tüm Reklamları Kapat

Antimikrobiyal Etkileri Söz Konusudur

Genel olarak antosiyaninler çeşitli mikroplar üzerinde etkili olsa da, gram-pozitif bakterilerin gram-negatif bakterilere göre antosiyaninlere daha duyarlı olduğu gösterilmiştir. Antosiyanin barındıran meyvelerin antimikrobiyal aktivitesinin, barındırdıkları organik bileşikler olan antosiyaninler, zayıf organik asitler, fenolik asitler ve diğer kimyasal formlarının karışımından kaynaklı, muhtemelen çeşitli mekanizmalar ve sinerjik etkilerden kaynaklandığı düşünülmektedir [18].

Fakat antosiyaninlerin antimikrobiyal aktivitesi hakkında daha net konuşabilmek adına, ileri çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Özet Olarak, Bol Bol Antosiyaninli Gıda Tüketin

Bahsettiğimiz üzere antosiyaninlerin sağlığımıza yararları saymakla bitmiyor. Her ne kadar bu konuda yapılan bazı çalışmalar öncül nitelikte de olsa, antosiyaninlerin bir gelecek vaat ettiğini öngörmek zor değil. Antiviral özellikte olması, kansere ve diyabete karşı koruma sağlaması dışında kalp-damar hastalıklarının, Alzheimer gibi nörodejeneratif (sinir sisteminde bozulmalara yol açan) hastalıkların gelişimini ve vücutta iltihaplanmasını önlemesi gibi sayısız faydası bulunuyor.

Ayrıca antioksidan, antialerjik ve antimikrobiyal etki gösteriyorlar [12]. Tüm bunlara ek olarak suda kolayca çözünebildiklerinden yüksek dozda kullanılsalar dahi vücuttan kolayca atılabilirler. Bu da onları düzenli tüketime uygun hale getirmektedir [13].

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
ANARŞİZM VE ARZULARI

Cindy Milstein’ın çalışması, insanlığın her tür tahakküm ve hiyerarşiden azade bir dünyaya duyduğu dirençli ümidin ifadesi olarak, herhangi bir örgütlenmenin ötesinde var olabilen türde bir anarşizmin açık ve tutkulu bir ifadesi. Kitap aynı zamanda Provo’dan radikal ekolojiye ve Zapatismo’ya anarşizmin kat ettiği pek çok toplumsal ve kültürel hareket için de bir yol haritası ve anarşizmin radikal imgelemi cezp etme konusundaki süregelen becerisine bir tanıklık da sunuyor. En önemlisi de, bu kitabın, devrimi şimdi yaşamaya, anarşizmin hedeflediği gibi gündelik hayatlarımızı eşitlikçi ve müşterek etiğin bir modeli haline getirmek için bir çağrı yapıyor oluşu.

__Silvia Federici, Caliban ve Cadı’nın yazarı

Pek çok zorluk, karmaşa, çelişki ve ironi ile dolu çılgın dünyamızda tökezlememek hiç de kolay değildir. Eğer yapacağınız tahlilleri sağlam bir yere bağlama arayışındaysanız, bu kitap harikulade bir başlangıç noktası. Cindy Milstein’ın kitabı, üzerinde incelikle düşünülmüş, enerjik ve öngörülü ve size üzerinde kafa yoracağınız tonlarca şey söylüyor. Anarşist siyasetin temel ilkeleri için muhteşem bir başlangıç kitabı.

__Matt Hern, Common Ground in a Liquid City kitabının yazarı

Devamını Göster
₺80.00
ANARŞİZM VE ARZULARI
 • Dış Sitelerde Paylaş


Hazırlayanlar:Arya Elçi & Ögetay Kayalı
Editör:Ögetay Kayalı

Referanslar
1. Healthline, "Polyphenols", <https://www.healthline.com/nutrition/polyphenols>

2. Liu, Y., Tikunov, Y., Schouten, R. E., Marcelis, L. F. M., Visser, R. G. F., & Bovy, A. (2018). Anthocyanin Biosynthesis and Degradation Mechanisms in Solanaceous Vegetables: A Review. In Frontiers in Chemistry  (Vol. 6, p. 52). <https://www.frontiersin.org/article/10.3389/fchem.2018.00052>

3. Smeriglio, A., Barreca, D., Bellocco, E., and Trombetta, D. (2016). Chemistry, pharmacology and health benefits of Anthocyanins. Phytother. Res. 30, 1265–1286. doi: 10.1002/ptr.5642

4. Kong, J. M., Chia, L. S., Goh, N. K., Chia, T. F., and Brouillard, R. (2003). Analysis and biological activities of anthocyanins. Phytochemistry 64, 923–933. doi: 10.1016/S0031-9422(03)00438-2

5. David W. Lee and Kevin S. Gould, "Pigments called anthocyanins probably protect leaves from light damage
by direct shielding and by scavenging free radicals", <https://harvardforest.fas.harvard.edu/sites/default/files/leaves/2002_11_leaf_article.pdf>

6. Carmia Borek, Antioxidant Health Effects of Aged Garlic Extract, The Journal of Nutrition, Volume 131, Issue 3, March 2001, Pages 1010S–1015S, <https://doi.org/10.1093/jn/131.3.1010S>

7. Sankara, "Antosiyaninler Koronavirüse Karşı Etkili Olabilir" <https://www.sankara.com.tr/antosiyaninler-koronaviruse-karsi-etkili-olabilir/1722/>

8. Türkiye Diyabet Vakfı, "Diyabet Nedir?"<https://www.turkdiab.org/diyabet-hakkinda-hersey.asp?lang=TR&id=46>

9. Sankara, "Antosiyaninlerin Diyabet İlacı Olarak Kullanılan Acarbose Etken Maddesine Göre Antidiyabetik Etkisinin Belirlenmesi" <https://www.sankara.com.tr/antosiyaninlerin-diyabet-ilaci-olarak-kullanilan-acarbose-etken-maddesine-gore-antidiyabetik-etkisinin-belirlenmesi/1705/>

Tüm Reklamları Kapat

10. Doğruluk Payı, "Dünyada Her Altı Ölümden Birinin Nedeni Kanser" <https://www.dogrulukpayi.com/bulten/turkiye-de-ve-dunyada-kanser-vakalari>

11. Sankara, "Antosiyaninlerin Hacat & U87 Gerçek Zamanlı Hücre Analiz (RTCA) Sonuçları" <https://www.sankara.com.tr/antosiyaninlerin-hacat-u87-gercek-zamanli-hucre-analiz-rtca-sonuclari/1711/>

12. Dilip Gosh, "Anthocyanins and anthocyanin-rich extracts in biology and medicine: Biochemical, cellular, and medicinal properties", Current Topics in Nutraceutical Research Vol. 3, No. 2, pp. 113-124, 2005

13. Del Bò C, Ciappellano S, Klimis-Zacas D, et al. Anthocyanin absorption, metabolism, and distribution from a wild blueberry-enriched diet (Vaccinium angustifolium) is affected by diet duration in the Sprague-Dawley rat. J Agric Food Chem. 2010;58(4):2491-2497. doi:10.1021/jf903472x

Tüm Reklamları Kapat

14. Shim SH, Kim JM, Choi CY, Kim CY, Park KH. Ginkgo biloba extract and bilberry anthocyanins improve visual function in patients with normal tension glaucoma. J Med Food. 2012;15(9):818-823. doi:10.1089/jmf.2012.2241

15. Miyake S, Takahashi N, Sasaki M, Kobayashi S, Tsubota K, Ozawa Y. Vision preservation during retinal inflammation by anthocyanin-rich bilberry extract: cellular and molecular mechanism. Lab Invest. 2012;92(1):102-109. doi:10.1038/labinvest.2011.132

16. Thiraphatthanavong P, Wattanathorn J, Muchimapura S, et al. Preventive effect of Zea mays L. (purple waxy corn) on experimental diabetic cataract. Biomed Res Int. 2014;2014:507435. doi:10.1155/2014/507435

17. Kwon SH, Ahn IS, Kim SO, et al. Anti-obesity and hypolipidemic effects of black soybean anthocyanins. J Med Food. 2007;10(3):552-556. doi:10.1089/jmf.2006.147

Tüm Reklamları Kapat

18. Cisowska A, Wojnicz D, Hendrich AB. Anthocyanins as antimicrobial agents of natural plant origin. Nat Prod Commun. 2011;6(1):149-156.

19. Khoo, H. E., Azlan, A., Tang, S. T., & Lim, S. M. (2017). Anthocyanidins and anthocyanins: colored pigments as food, pharmaceutical ingredients, and the potential health benefits. Food & nutrition research, 61(1), 1361779. <https://doi.org/10.1080/16546628.2017.1361779>

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/02/2024 14:38:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12845

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güneş
Araştırma
Irk
Asteroid
Abd
Psikoloji
Obezite
İspat Yükü
Protein
Sars Mers
Şehir Hastanesi
Metabolizma
Çekirdek
Alan
Tekillik
Ateş
Evrim
Beyin
Epistemoloji
Zehirli Mantar
Uzay Aracı
Solunum
Temel
Tespit
Aşırı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Elçi, et al. Antosiyanin Nedir? Antosiyaninlerin Faydaları. (24 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 26 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12845
Elçi, A., Kayalı, Ö. (2020, November 24). Antosiyanin Nedir? Antosiyaninlerin Faydaları. Evrim Ağacı. Retrieved February 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12845
A. Elçi, et al. “Antosiyanin Nedir? Antosiyaninlerin Faydaları.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 24 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/12845.
Elçi, Arya. Kayalı, Ögetay. “Antosiyanin Nedir? Antosiyaninlerin Faydaları.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, November 24, 2020. https://evrimagaci.org/s/12845.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close