Ankara'daki Bir Hastaneden Anensefali Örneği

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/22417608_20161114104633jpg.jpg" />

Bu, bir Ankara hastanesinde anensefali nedeniyle ölü olarak doğmuş bir bebek. Gelişimlerindeki kusur nedeniyle 23.-26. haftalar arasında nöral tüpün doğru bir şekilde kapanamaması sonucu beyinleri tam olarak oluşamayan bu bebekler genellikle doğumdan birkaç saat sonra ölürler. Aşırı nadiren, bazı bebeklerin birkaç yıla kadar yaşadığı tespit edilmiştir. Bu fotoğraflardaki bebek ise, daha doğmadan önce hayatını kaybetti.

Normalde bu durum ultrasound gibi çeşitli teknolojiler sayesinde önceden tespit edilebiliyor ve kürtajla alınabiliyor. Ancak bu vakada hasta, kürtaja başvurmak istememiş ve bebeği ölü olarak doğurmuş.

Ne yazık ki anensefalinin arkasında yatan ana neden henüz bilinmiyor. Bugüne kadar birçok mekanizma önerilmiş olsa da, nihai bir sonuca henüz varılmış değil.

Türümüzün de doğanın sıradan bir parçası olduğu ve doğanın kusursuz olmamasından ötürü türümüzün de asla kusursuz olamayacağının ilginç ve ürkütücü bir hatırlatması olarak paylaşmak istedik. Ayrıca bu tip haberleri sürekli yurtdışından alırız; ülkemiz içerisindeki örneklere de elimizden geldiğince yer vererek bu sorunların tüm insanlığı kapsayan gerçekler olduğunu hatırlatmak istedik. Belki kendi içimizden örnekler vermek, gerçeği fark etmeyi bir nebze olsun kolaylaştıracaktır.

Bebeğin ailesine baş sağlığı diliyoruz.

Empati Farkı: İnsanlar, Farklı Ülkelerdeki Terör Olaylarına Neden Farklı Tepkiler Verirler?

Tırtıl Konvoyu

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim