Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ankara Tavşanı (Oryctolagus cuniculus)

Ülkemizin meşhur türlerinden biri olan Ankara Tavşanı, adından da anlaşılabileceği gibi ilk olarak Ankara'da, Roma zamanında üretilmiş bir evcil tavşan alt türüdür. Asıl adı Angora Tavşanı'dır.

Temel olarak bu hayvan, yumuşak tüyleri için üretilmektedir ve kılları de "Ankara yünü" olarak anılmaktadır. Tür ve kılları, Dünya çapında bir üne kavuşmuştur.

1700'lü yıllarda özellikle Fransa'da yaygın bir ev hayvanı olarak kullanılmıştır. Amerika'da ise 1900'lerde ev hayvanı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ankara Tavşanı, pek çok yerde farklı çaprazlamalarla farklı yönlerde evrimleştirilmiştir. Fransız Ankara Tavşanı, İngiliz Ankara Tavşanı, Satin Ankara Tavşanı, Çin Ankara Tavşanı, İsviçre Ankara Tavşanı gibi isimlerle bilinmektedir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder