Ankara Tavşanı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ankara Tavşanı (Oryctolagus cuniculus)

Ülkemizin meşhur türlerinden biri olan Ankara Tavşanı, adından da anlaşılabileceği gibi ilk olarak Ankara'da, Roma zamanında üretilmiş bir evcil tavşan alt türüdür. Asıl adı Angora Tavşanı'dır.

Temel olarak bu hayvan, yumuşak tüyleri için üretilmektedir ve kılları de "Ankara yünü" olarak anılmaktadır. Tür ve kılları, Dünya çapında bir üne kavuşmuştur.

1700'lü yıllarda özellikle Fransa'da yaygın bir ev hayvanı olarak kullanılmıştır. Amerika'da ise 1900'lerde ev hayvanı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ankara Tavşanı, pek çok yerde farklı çaprazlamalarla farklı yönlerde evrimleştirilmiştir. Fransız Ankara Tavşanı, İngiliz Ankara Tavşanı, Satin Ankara Tavşanı, Çin Ankara Tavşanı, İsviçre Ankara Tavşanı gibi isimlerle bilinmektedir.

Komondor Köpeği

Kırmızı Panda

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim