Yükleniyor...

Terime Git
Kapat
Siteyi Tam Sürümde Kullan

Alet Yapımı İnsan Evriminin Sadece Bir Yan Ürünü Değil, Aynı Zamanda İtici Bir Gücü!

Yazar:
Çeviren:
Okunma: 1,743 | Süre: 1 dakika
Yayınlanma Tarihi:
Rastgele İçerik

Çeviri

Bu yazı, Nature Asia isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Özet

Yeni yapılan çalışma, dilin evrimi ile taş alet yapımının ilişkili olduğunu gösteriyor.

Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir çalışma, atalarımızın, gruplarındaki diğer üyelere onlar için hayati öneme sahip olan alet yapımının inceliklerini öğretmesinin, öncül iletişim biçimlerinin gelişmesinde önemli bir rolü olduğunu öne sürüyor. Makalenin yazarlarından olan ve Berkeley’deki California Üniversitesi'nde çalışan Thomas Morgan şöyle diyor:

Bulgularımız, alet yapımının insan evriminin sadece bir ürününden ibaret olmadığını, modern insan iletişiminin gelişmesi konusunda gerekli olan bir evrimsel avantaj sağladığını ortaya koymaktadır.

Verilerimiz, 2,5 milyon yıldır devam etmekte olan modern insanın dil kapasitesinin evriminin uzun ve aşamalı süreç olduğunu düşünmemizi sağlayabilir ve bu da öncül-dillerin önceden düşünülenden daha erken bir dönemde ortaya çıkmış olabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar 184 yetişkin bireyi beş gruba böldüler ve alet yapımını öğretmenin beş farklı yöntemini test ettiler. Her gruptan bir katılımcıya 2,5 milyon yıl önce öncül insanlar tarafından yapılan Oldowan alet yapım sanatının incelikleri öğretildi. Gruplar şöyle ayrıldı:

  1. Gruplardan birinde, katılımcılara gereken aletler ve taş örnekleri verildi ve onlara bu aletleri herhangi bir yönlendirme olmadan yapmaları istendi.
  2. Diğer grubun üyeleri alet yapan kişiyi izleyecek, fakat iletişim kurmayacaklardı.
  3. Üçüncü grupta, üyeler birbirlerine yaptıkları aktiviteyi, jestlerini kullanmadan göstermekte özgürlerdi.
  4. Konuşma olmadan, jestler ve elle işaret etmek gibi eylemler dördüncü grupta serbest bırakıldı.
  5. Son grupta ise, aleti yapan kişinin diğerleriyle konuşması serbest bırakıldı.

Sonuçlara bakıldığında, en kısa sürede üretilebilen taş aletler sözlü iletişimin serbest bırakıldığı grupta olduğu ortaya çıktı. Morgan sözlerini şöyle bitiriyor:

Eğer biri kişi, bir işin inceliklerini öğrenmek istiyorsa, öğreten kişinin düzeltmeler yapması bu süreci hızlandırıyor. Biri size ne yapmanız gerektiğini söylediğinde, daha hızlı öğrenmeniz mümkün oluyor.

Bu aletler, 700 bin yıl boyunca yapılan tek alet tipleriydi, eğer öncül insanlar, dile sahip olsalardı daha hızlı öğrenir ve yeni teknolojiler daha hızlı gelişirdi.

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git

Kaynaklar ve İleri Okuma

  1. T. J. H. Morgan, et al. (2018). Experimental Evidence For The Co-Evolution Of Hominin Tool-Making Teaching And Language. Nature Communications. | Arşiv Bağlantısı

Etiketler

Kategoriler