Albert Einstein'ın Lise Karnesi, Matematikteki Başarısını Gösteriyor, Hakkındaki Mitleri Çürütüyor!
Albert Einstein'ın Lise Karnesi, Matematikteki Başarısını Gösteriyor, Hakkındaki Mitleri Çürütüyor!

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Nobel Prize isimli kaynaktan alınmıştır; ancak anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş, içeriği zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Einstein'ın lisede matematik derslerinde ne kadar kötü olduğu, hatta dersten kalmasına neden olacak kadar kötü durumda olduğu, "ibretlik hikaye" olarak dilden dile anlatılır. Nobel Ödülleri'ne ait resmi Facebook sayfasında yayınlanan bir fotoğraf, Albert Einstein'ın lise karnesini gösteriyor ve bu konudaki miti çürütüyor.

image

Fotoğrafta şu sözlere yer veriliyor [vurgular Evrim Ağacı'na aittir]:

Konu hakkındaki yaygın iddiaların aksine, Albert Einstein'ın lise matematiği gayet iyiydi. Fotoğraftaki sertifika, Einstein'a 17 yaşındayken verildi. İsviçre'nin Aarau kentindeki Cantonal Lisesi'ne ait bir "yetişkinlik belgesi".

Bu belgede 6 puan en yüksek puana karşılık geliyor, 1 ise en düşük puan. Fotoğraf, Einstein'ın notlarını aldığı 3 Ekim 1896 tarihinde çekildi.

Karneye göre Einstein lisede şu notları aldı:

Alman Dili ve Edebiyatı: 5

Fransız Dili ve Edebiyatı: 3

İngiliz Dili ve Edebiyatı: -

İtalyan Dili ve Edebiyatı: 5

Tarih: 6

Coğrafya: 4

Cebir: 6

Geometri (planimetri, trigonometri, stereometri ve analitik geometri): 6

Tanımlayıcı geometri: 6

Fizik: 6

Kimya: 5

Doğa Tarihi: 5

Çizimde: 4 *

Teknik çizimde: 4 *

* Bu notlar için, yıl boyu gösterilen performans dikkate alınmıştır.

Teşekkür: Bu paylaşıma dikkatimizi çeken Baran Akyol'a teşekkür ederiz.

Kaynak: Nobel Prize

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Araptavşanı (Allactaga williamsi)

İnterstisyum: Yeni Organ Keşfedildi Mi?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder