Ağaçlara Tırmanan Keçiler

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hangi albüme koyacağımıza emin olamadığımız bu olay, hayvan davranışlarının ilginç bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Çok kurak olan ve nadiren dutsu meyvelere sahip bitkilerin bulunabildiği Fas çöllerinde yaşayan keçiler, bu meyvelerin bulunduğu ağaçlara ustalıkla tırmanabilmektedirler. Bu sayede ağaçların en ve yüksek dallarındaki meyvelere dahi ulaşabilirler. Bu duruma ait bir videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Fotoğraf aslında olayın ne kadar acayip gözüktüğünü güzel bir şekilde gösteriyor. Ancak olayın bir de insan boyutu var... Bu ağaçların üzerinde sürekli olarak dutsu meyvelerle beslenen keçilerin dışkılarını toplayan insanlar, bu dışkıların içerisindeki tohumları kullanarak argan yağı denen bir yağ üretiyorlar.

Fotoğraf Kredisi: Michael Chincini

Teşekkür: Rıdvan Akova ve Özgür Özçelik

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. National Geographic
  2. Huffington Post
  3. Google Images

Soyu Tükenme Tehlikesi Altında Olan Canlıların Sayısı Artıyor!

Öksürme

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim