Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu fotoğrafta gördüğünüz 27 yaşındaki Abul Bajandar. Kendisinin elleri ve ayakları, fotoğrafta görüldüğü gibi ağaç kabuğuna benzer ve toplamda 5 kilogram kütleye sahip yumrularla kaplı. Buna neden olan ise, İnsan Papilloma Virüsü ya da HPV olarak da bilinen virüsün neden olduğu aşırı nadir bir durum: Epidermodysplasia Verruciformis, ya da EV.

2010 yılında The Canadian Journal of Plastic Surgery dergisinde belirtilene göre bu, hastalığın "çok erken ve sıradışı bir etkisi". Bu durumdan muzdarip olan hastalarda zararlı deri tümörleri meydana gelmektedir. Çoğu zaman çocukluk çağında ortaya çıkan yumrular, özellikle Güneş gören yerlerde melanotik olmayan deri kanseri riskini arttırmaktadır. 

Bangladeşli Abul Bajandar, bu şekilde geçirdiği 10 senenin sonunda Dhaka Tıp Fakültesi'nde bir dizi ameliyata girdi. 1 sene içerisinde 16 ameliyat geçirmesi gereken Bajandar'ın vücudu, plastik cerrahi koordinatörü Samanta Lal Sen'in belirttiğine ögre "neredeyse tamamen normal duruma döndü". 

 

Teşekkür: ALT

Kaynak: Fox News

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder