240 Kiloluk ''Demir Adam'' Giysisi İle 300 Metre Derinde Yaşam Keşfedilecek!

240 Kiloluk ''Demir Adam'' Giysisi İle 300 Metre Derinde Yaşam Keşfedilecek!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Derin deniz dalgıcı Mike Lombardi, yeni tasarlanmış, yüksek teknolojili “Exosuit” ile eski giysisi ile yapabildiğinden yüzlerce metre altına dalabilecek, bu dalışında ise yaklaşık olarak denizin 305 metre altına dalmayı planlıyor. Amacı, hayatlarının tümünü karanlık içinde geçiren, biyolüminesans özelliği ile ışık saçabilen ve deniz bilimlerince bilinmeyen canlı türlerini keşfetmek.

Bu tip giysilerin ise tahmin edebileceğinizden daha uzun bir tarihleri var, ilk defa 1700'lü yıllarda gemi kalıntılarından hazineleri çıkarmak için üretildiler. 1960’lı yıllarda garip, şişik “Michelin man” dalış giysileri, işçilerin su altında daha uzun süre durmalarına yardımcı oldu. 70’lerde ise yeni gelişmeler çoğunlukla petrol, gaz ve inşaat endüstrisinden geldi, bu da bilimsel amaçlar için gelişmeleri birkaç 10 yıl oyaladı. 

Yakın zamanda Amerikan Ulusal Tarih Müzesi’nde sergilenen Exosuit, bu bilim amaçlı dalgıç giysilerinin geri dönüşü oldu. Bu giysi, su içinde dalgıçların derinlere inmesini sağlayan 1.6 beygir gücünde su iticilerine, 50 saat yaşam desteği sunabilen oksijen sistemine, iki taraflı iletişimi sağlayabilen bir fiber optik bağlantıya sahip. Belki de en önemlisi, esnek eklem setine sahip olması, bu sayede de içine girilmesi kolay hâle geliyor. Lombardi, Exosuit’e “vücudunuz için tek kişilik bir denizaltı” benzetmesini yapıyor.

Geleneksel giysinin aksine, Exosuit dalgıçların derinlerde dakikalar yerine saatlerce kalmalarını sağlayabiliyor, ayrıca basıncı azaltmak için yavaş yavaş yüzeye yükselmesine de gerek kalmıyor. Lombardi, ilk dalışını New England kıyısından 100 mil uzaklıkta yapacak ve 3048 metre olan derinliğin bir kısmına kadar dalacak. O gece biyolüminesans yapan balıklar “sığ” 305 metre derinliğe beslenmek için çıkacaklar, bu sayede de Lombardi özelleştirilmiş bir kamera ile onların fotoğraflarını çekebilecek ve keşfedilmemiş bu canlılardan örnekler toplayabilecek.

 

Not: Bu yazı inhabitat.com adresinden çevrilmiştir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder