1 Milyar Yıllık Evrim Bazı Genleri Değiştirmeden Korudu

Bu yazı, Science News isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Mayalar, kendileri için hayati olan genlerin neredeyse yarısının insan versiyonlarıyla yaşayabiliyor.

Maya genlerini insan versiyonlarıyla değiştirmek üzerine yapılan deney, evrim sürecinin bazı bölgelerde yeniliklere açık olsa da, bazı "denenmiş ve onaylanmış" genleri koruduğunu gösterdi. Aşağıdaki görselde, biyolojik süreçlerin işlemesine yarayan maya genlerinin, insanlarınkiyle başarılı bir şekilde değiştirilebileceği oranları görmekteyiz:

Maya genlerinin insan genleriyle değiştirilebilirlik oranları. (Lipid Metabolism: Yağ metabolizması; Translation: Translasyon; Cell Growth and Death; Hücre büyümesi ve ölümü.
Maya genlerinin insan genleriyle değiştirilebilirlik oranları. (Lipid Metabolism: Yağ metabolizması; Translation: Translasyon; Cell Growth and Death; Hücre büyümesi ve ölümü.
Science News

İnsanlar ve hamur mayasının (Saccharomyces cerevisiae) paylaştığı son ortak ata yaklaşık 1 milyar yıl önce yaşadı. Science adlı akademik dergide 22 Mayıs 2015'te yayınlanan çalışmaya göre araştırıcılar, bu inanılmaz zamana rağmen insan genleri, mayaların hayati öneme taşıyan genlerinin yaklaşık yarısı (%47) ile değiştirilebilir olduğunu gösterdiler.

Texas Üniversitesi'nden Aashiq Kachroo ve meslektaşları, mayalardaki 414 geni teker teker insanlarınkilerle değiştirdiler. Belirli işlevleri olan lipit metabolizmasıyla ilişkili olanlar gibi genlerin, yaklaşık olarak %90 oranla değiştirilebilir olduğunu, fakat hücre büyümesi ve ölümü gibi genler konusunda çok az sayıda maya geninin değiştirilebilir olduğu görüldü. Daha değiştirilebilir genlerin dahil olduğu süreçler evrim sürecinde korunduğu görülüyor, bunun yanında türlere özgü yeni özelliklerin gelişimini sağlayan genler arasında değiştirilebilir genler çok az görünmekte.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Çeviri Kaynağı: Science News
  • Aashiq H. Kachroo, et al. (2015). Systematic humanization of yeast genes reveals conserved functions and genetic modularity. Science.
  • Tina Hesman Saey . A billion years of evolution doesn’t change some genes. (2018, Ağustos 17). Alındığı Tarih: 22 Mayıs 2015. Alındığı Yer: Science News

Neandertaller İri Etçillerin Saldırılarına Uğradılar

Güney Afrikalılar 49,000 Yıl Önce Süt-bazlı Boya Kullandılar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim