Puan Ver
0
Puan Ver

Volkanik kayaçlar neden bu kadar çeşitlidir?

Mesela volkanik patlamalarda bazı lavlar bazalt olurken bazıları obsidyen oluyor ,bunun nedeni nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
1 Cevap

Aslında diğer kayaç grupları(sedimanter ve metamorfik) da bir çok kayaç türünü kapsar. Magmatik kayaçların sınıflandırılması ise kabaca oluşum ortamları ve içeriğindeki mineral oranına göre belirlenir. Kayacın kökeni bir volkanik akma veya patlama ise soğuyan magmanın mineral içeriğine göre kayaç oluşacaktır. Örneğin basaltın içerisinde piroksen, plajioklas, olivine ve diğer minerallerden bulunurken, söylediğin obsidyen(cam) sadece silicadan meydana gelmektedir. Eğer bazaltı oluşturan magma yüzeye çıkmamış ve derinlerde yavaş yavaş soğuyarak oluşsaydı(yüz binlerce yıl mertebesi) adına gabro diyecektik. Eğer bu konulara meraklıysanız, basit bir jeolojiye giriş kitabında dahi çok daha doyurucu ve ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. basalt
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karanlıktan korkan bir çocuğu anlayışla karşılarız. Trajedi, aydınlıktan korkan yetişkinlerdir.”
Plato
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder