Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Tıp bilimine alternatif olmaz. Ama tamamlayıcı ve destekleyici tedaviye tıp biliminin bakışı nedir? Örneğin kışın ıhlamur ve c vitamini tüketmek gibi?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemleri genel olarak modern tıp tarafından takdir edilmemekle birlikte etken maddelerinin ve sağlığa faydalı etkilerinin ispatlanması halinde kullanılmasında sakınca yoktur. C vitamini kullanman ve ıhlamur içmenizde bir sakınca yok fakat onun dışında aktarlarda satılan bitkisel doğal adlı ürünler büyük oranda ticari olup sağlığa fazla bir etkisi yoktur. İlla kullanıcağım diyorsan da dozunda kullanmanda bir sakınca yoktur .

237 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. TTB Tabipler birliğince yazılmış

Tamamlayıcı olarak tanımladığımız bir tıp dalı olmadığı gibi, modern tıp da mutlak değildir. Tıp otörleri de modern tıbbın gelişmekte olduğunu ve hatalarla dolu olduğunu ifade etmekte, daha iyi hale getirmeye çalışmaktadırlar. Yani konuya göre, modern tıbba alternatif olmak zorunda, sağlık konsunuda tekel gibi görülemez asla modern tıp. Keşke görülecek kadar iyi olsa antreparantez.

Geleneksel uygulamaları geleneksel tıp diye toplayamıyor-tanımlayamıyor olmamızın nedeni de sistemli bir yapı değil, kişiden kişiye değişen ve sözle yayılan bir yapıda olması.

Modern tıbbın tedavi edemediği, sadece semptom gidermeye çalıştığı hastalıklarda, henüz biyokimya- mekanizması çözülememiş hastalıklardan dolayı geleneksel ya da diğer tıp ekollerinin yöntemleri bilimsel düzlemde incelenmeye başlandı. Özellikle yoga gibi mutlak iyi uygulamalar artık modern tıbbın içine GİRDİ. Girmelidir, keşke girse, girecektir demiyorum.

Kişinin herhangi bir vitamin kullanımı açısından, ideal olan kan tahlili ve doktorunun ona kullanımını gerekli görmesi, ve bu vitamini mevsime uygun doğal yollarla almasını öğretmesidir. Ancak, sağlık sistemimiz hastalık temelli olduğu için, vitaminin eksikliğine neden olan yaşam biçimini değiştirmek yerine, takviye tavsiye edecektir en iyi ihtimal. Vitamin kullanan insanlar üzerinde yapılan araştırmada, yarısının vitamin değeri olması gerekenden fazla, yarısının daha az olduğu görülmüştür. Optimal seviyede değildir hiçbiri.

Yani ben kendim için ideal yaşam şartlarını oluşturma çabasına girersem, zaten takviyeye ihtiyaç duyma gibi durumlara daha hassas olurum, bu durumun oluşma ihtimalini düşürmüş olurum.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya'nın hiçbir yerinde mutlak özgürlük bulunmaz. Özgürlük, her zaman görelidir.”
Zhang Jie