Puan Ver
2
Puan Ver

Tıp bilimine alternatif olmaz. Ama tamamlayıcı ve destekleyici tedaviye tıp biliminin bakışı nedir? Örneğin kışın ıhlamur ve c vitamini tüketmek gibi?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemleri genel olarak modern tıp tarafından takdir edilmemekle birlikte etken maddelerinin ve sağlığa faydalı etkilerinin ispatlanması halinde kullanılmasında sakınca yoktur. C vitamini kullanman ve ıhlamur içmenizde bir sakınca yok fakat onun dışında aktarlarda satılan bitkisel doğal adlı ürünler büyük oranda ticari olup sağlığa fazla bir etkisi yoktur. İlla kullanıcağım diyorsan da dozunda kullanmanda bir sakınca yoktur .

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. TTB Tabipler birliğince yazılmış

Tamamlayıcı olarak tanımladığımız bir tıp dalı olmadığı gibi, modern tıp da mutlak değildir. Tıp otörleri de modern tıbbın gelişmekte olduğunu ve hatalarla dolu olduğunu ifade etmekte, daha iyi hale getirmeye çalışmaktadırlar. Yani konuya göre, modern tıbba alternatif olmak zorunda, sağlık konsunuda tekel gibi görülemez asla modern tıp. Keşke görülecek kadar iyi olsa antreparantez.

Geleneksel uygulamaları geleneksel tıp diye toplayamıyor-tanımlayamıyor olmamızın nedeni de sistemli bir yapı değil, kişiden kişiye değişen ve sözle yayılan bir yapıda olması.

Modern tıbbın tedavi edemediği, sadece semptom gidermeye çalıştığı hastalıklarda, henüz biyokimya- mekanizması çözülememiş hastalıklardan dolayı geleneksel ya da diğer tıp ekollerinin yöntemleri bilimsel düzlemde incelenmeye başlandı. Özellikle yoga gibi mutlak iyi uygulamalar artık modern tıbbın içine GİRDİ. Girmelidir, keşke girse, girecektir demiyorum.

Kişinin herhangi bir vitamin kullanımı açısından, ideal olan kan tahlili ve doktorunun ona kullanımını gerekli görmesi, ve bu vitamini mevsime uygun doğal yollarla almasını öğretmesidir. Ancak, sağlık sistemimiz hastalık temelli olduğu için, vitaminin eksikliğine neden olan yaşam biçimini değiştirmek yerine, takviye tavsiye edecektir en iyi ihtimal. Vitamin kullanan insanlar üzerinde yapılan araştırmada, yarısının vitamin değeri olması gerekenden fazla, yarısının daha az olduğu görülmüştür. Optimal seviyede değildir hiçbiri.

Yani ben kendim için ideal yaşam şartlarını oluşturma çabasına girersem, zaten takviyeye ihtiyaç duyma gibi durumlara daha hassas olurum, bu durumun oluşma ihtimalini düşürmüş olurum.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Limandaki bir gemi güvendedir. Ama gemilerin inşa edilme amacı bu değildir.”
John A. Shedd
Geri Bildirim Gönder