Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Tasarımcı argümanını yerden yere vuran zihinlerin yaşam sonrasına dair kesin yargı (yoktur)besliyor olmaları, aslında tasarımcı argümanını savunmakla?

Ayni değil mi teorik olarak. Biri kesin tasarımcı var ahiret var diyor, diğeri kesin yok diyor. Bunlar zihniyet ikizleri. Vardıkları sonuç aynı olsa da, aynı zihinsel yapıya sahip sayılmazlar mı. Bilmiyoruz çünkü. Bu eminlik ahkam kesmenin altı boş değil mi

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Dini inanclar dogmatiktir kanıtlanma ihtiyacı duymazlar, önceden beri böyle süre gelmişlerdir ve "inanç" ile ilgilidir. Dogmalar kanıtlanma ihtiyacı gütmezler. Öte yandan bilim böyle çalışmaz. İnanclara göre değil matematiksel verilere, somut gözlem ve araştırmalara, kanıtlara dayanır. Bilimin diğer bir özelliği ise her şeye şüpheci yaklaşmasıdır. Bilinmeyen hakkında fikir üretir ancak %100lük garantiler vermez. Bu sebepten dolayı dediğinize büyük ölçüde katılıyorum. Bazı bilim insanlarının belli konulara "asla mümkün değil" şeklinde yaklaşmasını çok doğru bulmuyorum.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Yokluk kanıtlanan bir şey olmadığı için bu durumda girilecek tartışma fayda getirmeyecektir. Yalnız elde olana ya da düz bir mantıkla baktığımız takdirde ölüm bir dönüşüm olarak görülüyor. Bu dönüşümden kastım maddesel. İnsanın kendi egosuna ölümsüzlük atfetmesi ve nihayetinde sınırlı bilgi ya ada bilinmezlik insanları öldükten sonra yaşam düşüncesine itmiş olabilir. Açıkçası kesin bir yargı koymaktansa ilgilenmiyorum demek benim için daha önemli olacaktır. Yalnız tasarıcı argümanına karşı olanın da böyle kesin yargı koyma gibi bir misyonun olduğunu da sanmıyorum.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayat, boş olmadığı sürece, kolay olmasa da olur.”
Lise Meitner