Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Tanrı'nın var olduğunu ve insanlığı yarattığını kabul edersek, mutlaka insan hayatının bir anlamı ve ölümden sonra hesaplaşma olmak zorunda mıdır?

Diğer bir değişle Tanrı insanı neden yaratmıştır?

2
Anonim 0
207 görüntülenme
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar

Kendi görüşüme göre tanrı insanı değil insan tanrıyı yaratmıştır. Bu yaratımın en büyük sebebi insanların doğayı anlamlandırma çabalarıdır. Bilimden uzak, daha birikmiş bir bilgi birikimi olmayan dönemde insanlar buna en kolay yoldan bir tanrı fikriyle ulaşmaya çalışmıştır. Örneğin bir deprem olur. İnsan bunun neden olduğunu bilmek ister ama sebebi henüz kendisinin tespit edebildiği bir şey değildir. Dolayısıyla kendi başına bir açıklama uydurur: "Bunu bir tanrı yaptı. Ona ödül vermediğimiz için bizi cezalandırıyor."

Lakin cidden sorduğunuz soruyu cevaplamınız gerekirse semavi dinlerde cennet-cehennem fikrinin olmasına karşın içinde bir hesaplaşma günü barındırmayan birçok din de mevcut. Yani her din için kesin bir hesaplaşmadan bahsedilemez. Eğer bir tanrı varsa neden insanı yaratmış olabilir? Hiçbir sebeple. Bu tanrı dediğimiz varlığın ancak kendi egosunu tatmin etmek veyahut eğlenmek amacıyla kendine tapacak canlılar yarattığı söylenebilir.

Kaynağa Sayın Celal Şengör'ün bu konuda yaptığı müthiş bir anlatımını bırakıyorum. Bakmanız en azından fikriniz bu konuya karşıt olsa bile neye inanmadığınız bilmenizi sağlar; reddettiğiniz şeyin ne olduğunu bilirsiniz.

177 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Celal Şengör. Birbirini Yalanlayan İnançlarla Bilim Yapılabilir Mi?. (07 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 19 Mart 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı

Zekası, algısı, anlama yeteneği sınırlı olan insanın, kendisini yaratan varlığın "amacını" anlamasını bekleyemeyiz. Dolayısı ile Tanrı gibi bir varlığın bizi neden yarattığını, öldükten sonra ne yapacağını bilemeyiz. Belki de bizi eğlenmek için yarattı, öldükten sonra umrunda bile olmayacağız ve yok olup gideceğiz. Belki de bizi gerçekten önemsiyor ve hesap soracak. Belki de bambaşka bir şey... Bilemediğimiz ve "Tanrı gibi düşünemeyeceğimiz" için Tanrı'nın ne gibi bir şey yapacağını bilemeyiz. Tanrı gibi düşünemeyen, onu tam olarak kavrayamayan insanın da Tanrı'nın ne yapmak "zorunda olduğunu" söylemesi de absürttür. Yani kısaca: Tanrı varsa "mutlaka insan hayatının bir anlamı ve ölümden sonra hesaplaşma olmak zorunda olduğunu" söyleyen kişiye "Tanrıya ne yapacağını söyleme!" diyebiliriz.

193 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et