Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Suç oranı ergenlik çağında daha çok artıyor. Bu durumun nedeni nedir?

Suç ve yaş arasındaki ilişkide yapılan araştırmalarda ergenlik çağında suçun pik yaptığı ortaya konuluyor. Bu durum da yaşa bağlı genler etkili midir? Suç ve yaş arasında bir gen ilişkisi var mıdır?

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
2 Cevap

merhaba

suç oranı ergenlikte daha çok artıyor çünkü ergenlik dönemi içerisinde olan birey birtakım düşüncelere,çabalara girer;

↕ilgi çekme çabası:bu sanırım sorunuzun yanıtı olan kısım.örnek vererek açıklamak isterim.ergenlik dönemi içerisinde olan bir kız/erkek düşünelim.bu kişi birisinden hoşlanıyor olsun.hoşlandığı kişiyi başkasıyla görsün ve gördüğü kişiye kin beslesin.-aslında bu onu hiç ilgilendirmez değil mi?ama n'aparsın işte-ardından o kişiyle kavga etsin.sırf hoşlandığı kişinin gözünde cesur,sevgisi için(!)savaşan kişi olmak için...

kısacası ilgi çekme çabasının doğurduğu sonuç suçtur.ve özellikle ergenlikte bu artar.çoğumuz doğru sandığımız bu veya bu gibi hatalara düşmüş olsak gerek. umarım anlatabimiş,anlamanı sağlayabilmişimdir...

sevgiler

Teşekkür (3)
Paylaş
4

Suç ile gen arasındaki ilişkiyi değilde daha çok yaş ve psikolojiyle olan ilgisinden bahsetmek istiyorum.Genç insan her fikre,her canlıya,her düşünceye,her hisse,her bir dokunuşa,her bir bakışa yeni olduğu için bunları deneyimlediğinde bunları çok büyük bir heyecanla izleyecektir.Her hissettiği uçlarda hisler olacaktır.Deneyimsiz olduğu için yeni deneyimler kazanmayıda heyecanla bekleyecektir. Bir şeyi istediğinde veya birisini öldürmek istediğinde deneyimsiz ve çok heyecanlı olan genç, sonuçlarını ve olacakları tam kestiremeyip bunu gerçekleştirebilir.Zaten delikanlı diyede bir söz yok mudur gençler için kullanılır. Adı üstünde kanı deli akar.Düşünceleri,yapabilecekleri kestirilemez.Ben 18 yaşındayım ve bunun böyle olduğunu düşünüyorum.Kendimden ele alarak.Söylediklerimin her genç birey için aynı olmadığınıda çevremdeki arkadaşlarımdan,gözlemlerimden söyleyebilirim.Ben bu şekilde düşünüyorum.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Varsayımlarınız, dünyaya açılan pencerelerinizdir. Arada bir tozunu alın, yoksa içeri ışık girmez.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder