Sorulara Dön
0
Felsefe

Sizce tanrı var mıdır?

3
332 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (3)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Tanrı var mıdır, yok mudur bilemiyoruz. Tanrı'yı kanıtlayan ya da çürüten bir argüman görmedim şu ana kadar. Hiçbir argümandan kesin olarak Tanrı vardır veya yoktur sonucu çıkmıyor. Sadece kişiler bu argümanları kendi inancına göre yorumluyor. Kendi inancına uygun olanı seçiyor. Zaten insanın evreni anlama kapasitesi bile sınırlı iken metafiziksel bir varlığın varlığı veya yokluğunu kanıtlayamayız. O yüzden bir inançtır. İsteyen inanır isteyen inanmaz. İsteyen yorum yapmaz. (https://evrimagaci.org/a/9458)

---

Bir de şu yanlış anlamaları da düzeltelim. Bilim, "Tanrı yok." demez. "Tanrı var." da demez. Tanrı gibi konular bilimsel yöntem ile kanıtlanamadığı için Tanrı gibi konuları dışlar bilim. O konularla ilgilenmez. Bu, "Bilim Tanrı yok." dedi demek değildir. Bu konular ile ilgili Tanrı var veya yok demeden sadece bilgiyi verir bilim. (https://evrimagaci.org/a/6387)

İkinci olarak düzen olup olmaması da Tanrı'nın varlığı veya yokluğundan bağımsızdır. Düzen var diye Tanrı var demek (veya tam tersi) "Ardılla Doğrulama" mantık hatasıdır. Düzen olsa bile bu durumdan sadece Tanrı sonucu çıkmayacaktır. (Düzen derken kastedilen doğa yasaları sanırım. O konu ile ilgili: https://evrimagaci.org/a/7909)

---

408 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Ben Tanrı'nın olduğunu düşünüyorum.Bu konuda gereksiz muhabbetleri bir kenara bırakıp (bkz. bezelyedeki Allah yazısı) gerçek kanıtları sunacağım.Fakat ben İslam'ın öne sürdüğü Tanrı fikrine inanıyorum.Buna göre değerlendirirseniz sevinirim.

1-Bilimin Tanrıyı Reddetmesi :

-Öncelikle bilimin Tanrı,şeytan,melek vs. gibi şeyleri kabul etmemesinin sebebi bir kanıt olmamasıdır.İşte sıkıntı tam da burada.Zaten üç boyuttan bağımsız (İslam tabiriyle münezzeh) bir varlık olan Tanrı nasıl 3 boyutlu bildiğimiz evrende aranabilir ? Bu konuda Kafile Youtube kanalının örneği gayet mantıklı bu sebeple bu örneği kullanacağım.Bir yere bir kelime yazılsın sonra başka biri gelip bu kelimeyi kimin yazdığını düşünsün ve desin ki bu kelime iki boyutlu fakat bunu yazan üç boyutlu bir varlık olmalı fakat arkadaşı bu adama desin ki yazı iki boyutlu bu yüzden biz de düşünürken iki boyutlu şeyleri düşünmeliyiz üç boyutlu şeyleri kabul edemeyiz.Şimdi gerçekte yazıyı yazan kişi üç boyutlu biri olsa bile bu düşünen kişi aklına bir sınır koyarak.İşi yapanın başka boyutta olduğu ihtimalini direkt elemiş oldu ve aklına koyduğu bu sınırla ne kadar düşünürse düşüsün asıl işi yapanı bulamayacak.

2-Düzen Kanıtı :

-Öncelikle biz evrende düzen var dediğimizde bize hep şu söylendi : "Evrende düzen yoktur çünkü hastalıklar var,sakat çocuklar doğuyor,gezegenler çarpışıyor vs." Buradaki sıkıntı ise şu aslında düzen yok diye öne sürülen şeyde bile düzen var.Mesela verem olmuş birini düşünelim.Bu kişi doktora gitsin ve verem olduğunu öğrensin.Peki doktor bu teşhisi nasıl koydu çünkü hastalıklarda bile düzen var.Bu kişi verem oldu ve hastalığın belirtilerini göstermeye başladı.Eğer düzen olmasa idi zaten tıp oluşamazdı ortaya çıkan problemler rastgele sonuçlar çıkarırdı.Ya da çarpışan iki gezegen düşünelim.Bu gezegenler çarpışırken düzensizlik yoktur.Eğer doğru hesaplarsak iki cismin ne zaman çarpışacağını buluruz.Peki nasıl buluruz ? Kütleçekimle ilgili formülleri kullanarak.Peki kimse şöyle düşünür mü bu formüllerle hesaplama yapıyoruz ama biz hesaplamayı yaparken kütleçekim kanunu ya değişirse.Demem o ki kaosta formül çıkmaz.Hesaplamalar tutmaz.Bilim oluşamaz.

3-Tavsiyeler :

-Bu kanalı takip edebilirsiniz :https://www.youtube.com/channel/UC1HiZ7N02vf-0fufcNgdHcw

-Arayışınızda sakın Ateizm Derneği'ne itibar etmeyin kendileri o kadar saçma konuşuyor ki Richard Dawkins imana gelir.

-Efe Aydal vb. gibi kanalları izledikten sonra linkini verdiğim kanalı izlerseniz dediklerimi daha iyi anlayacaksınız.

-Saygılarımla

205 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Varoluşu yorumlama üzerine yapılacak sorgulamalar temelde öznel kalmak durumundadır. Bir kişi kendi yorumunu destekleyen argümanları, kendi kabul ettiği referanslarla sunacağı için, herkes için geçerli olmasını bekleyemeyiz. Zaten bu yüzden herkesin varoluş yorumu farklı. Aynı inanç biçimine sahip bireylerde de, o sonuca gitme nedenleri farklıdır. Aynen bireylerin tasarımcı olmadığına dair kanaatlerinin oluşma nedenlerinin de öznel olması gibi. Hatta sistemli bir dine mensup bireylerin tasarımcı tanımları dahi farklıdır. Hem öğreti açısından, hem de bireylerin algı biçimlerinin tekilliği nedeniyle tasarımcı betimleme-tanımlama-tasavvur etme farklılığı kaçınılmazdır.

Beynin gerçeklik algısı dahi bireye özgü olduğu için, kapalı devre sistem gibi işleyen bir yapıda, ortak çıktılar bekleyemeyiz. Bu yüzden de, bir anlayış kendini mutlak doğru, kendi gibi olmayanları hata içinde, eksik, yanlış, niteliksiz olarak görmesi tamamen bir yanılsama, zihinsel polarizasyonun (taraflaşmışlık-fanatikleşmişlik) bir göstergesidir aslında. Kendi varlık yorumunu afişe eden, ön plana çıkaran, en doğru zanneden anlayışlar, önce varoluşun ne kadarından haberi olduğunu, bu haberi olduğu kısmın ne kadarını anlayabildiğini düşünmeli.

Tasarımcı nihayetinde zihnimizde üreteceğimiz bir anlam olacağı için, eğer gerçekten kabul etme / reddetme noktasına gelmişsek, çok sağlam temellendirmek zorundayız. Bunun için de güncel bilimsel literatürü elde edebildiğimiz kadar takip eden, felsefe ve dinlere ait yeterli miktarda araştırma yapmış (vaktini ayırıp detaylı olarak araştırmış), kendi varlığı ile ilgili sorgulamalara girmiş (varız ve yaşıyoruz ne olmuş anlayışından çıkabilmiş) olmak gerekiyor en azından. Bu basic kısım tam anlamıyla başarılmadan, kişinin varoluş yorumunun değerinin olmayacağını düşünüyorum. Kültürel olarak daha yüksek sayıda birey yaşamda kalma odaklı olduğu için bu tarz sofistike - felsefi sorunsallar olmadan yaşamakta ve varoluş yorumunu da kopyala - yapıştır biçiminde edinmektedir. Böylece hem çaba göstermesine gerek kalmadan, popüler bir yaklaşıma dahil olmakta, hem de sosyal yapıda kabul görmesi kolaylaşmaktadır. Özellikle de kendini bilimselliğe yakın hisseden bireylerin sadece popüler olduğu için ateizmi benimsiyor olması (popüler kültür) oldukça altı doldurulamaz hale gelmekte.

Tasarımcının varlığını ya da yokluğunu kanıtlamaya çalışmak, değirmenlere karşı savaşmak gibi bunu iyi anlamak gerekiyor. Kişinin neye inandığından çok, sonuca varmada kullandığı yöntem temeldir. Bu yüzden kendinden emin konuşmak, iddialı olmak yerine, daha çok bilgi toplayıp mütevazı biçimde araştırmaya devam etmek gerekir.

Eğer varoluşsal anlamda bir sonuca gideceksek, onun kendi kendine çabalarımız-araştırmalarımız sonucu doğması gerekir. Edinilmiş-adapte-öğretilmiş-kültürel olarak aktarılmış varlık yorumları her ne kadar hızlı-kolay konforlu görünse de, içsel olarak yaşamdan tatmin olma gibi temel bir ihtiyacı gideremiyor olmaktan kaynaklı boşluklara neden olabilir.

Yeterli derecede araştırma-derinleşme çabamız var mı, yoksa sahip olduğumuz varlık yorumu sadece yaşamımızı mı kolaylaştırıyor. Bu soru, bir tasarımcının olup olmadığından daha önemli. Eğer yaşamı kolaylaştıran adapte bir yoruma sahip isek, tasarımcı olsa da olmasa da bunu anlama ihtimalimiz sıfıra daima yakın kalacak.

189 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın