Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Piyasada satılan nanoteknoloji maskeler tarzında bulunan maskeler korona virüse karşı koruma sağlar mı?

Maske fiyatlarından hepimizin haberi var. Maske olarak bunu alsak genel hijyen kurallarına (maskeye hic dokunmamak vb.) riayet etsek ve her aksam yuksek ısıda yıkasak cerrahi maske kadar koruma sağlar mı?
11,510 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Günhan Özkul
Tıp Doktoru

Bu konuda maalesef öneriler ile uygulamalar arasında çok ciddi farklar bulunuyor.

İleri düzey koruyucu maskeler yalnızca hasta ya da hastalık şüphesi olan kişilerle doğrudan temas eden kişilere önerilmektedir.

Yolda yürürken, araç kullanırken, alışveriş yaparken maske takılmasının bir anlamı olmadığı gibi tek kullanımlık maskelerin yaklaşık 2 saat takılmasından sonra maskenin hiç takılmaması ile gerçekleşenle aynı derecede bakteriyel kolonizasyona sahip olduğunu gösteren çalışma sonucu bulunmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle uygun olmayan maske kullanımı riski engellemediği gibi riski arttırabilen de bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Günlük yaşamlarımızda hijyen ve sosyal mesafe önlemlerini almak çok önemli.

İncelemeniz için tekrar yıkanabilir maskelere ait bir linki de paylaşıyorum.

Sağlıklı günler dilerim.

10,288 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Who. (28 Mart 2020). Alındığı Tarih: 28 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. 3M Yıkanabilir Maskeler. (28 Mart 2020). Alındığı Tarih: 28 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Maske Kullanımı Çalışması. (28 Mart 2020). Alındığı Tarih: 28 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

günhan özgül maskeyi ya hasta olan yada hastalık şüphesi olan takmalı demiş. vakaların yüzde 50 si asemptomatik. yani hiç bir belirti göstermiyor. dolayısıyla herkes kullanmalı zira kimin hasta olduğu belli değil. aramızda hasta olduğundan habersiz 50 hatta 60 kişiye bulaştıranlar geziyor. herkes kullanıp başkasını korumaya almalı. o karşımdakiler de kullanıp beni korumaya almalı.

maske kullanmayın sözü safsatadan ibaret. bugün avrupada bir-tek çekyada virüs yayılmadı. bilin bakalım nasıl. maske kullanarak. herkes maske kullanmak zorunda dediler. üstelik maskelerini evlerde diktiler.

maske kullanmama olayını topluma yayan virüsü yayan küreselciler. onların maaşını ödediği sahte sağlıkçılar ve ahmaklar.

Tüm Reklamları Kapat

siz siz olun hayatınızı riske atmayın

3,662 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close