Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Piyasada satılan nano teknoloji maskeler tarzinda bulunan maskeler korona virüse karşı koruma sağlar mı?

Maske fiyatlarından hepimizin haberi var. Maske olarak bunu alsak genel hijyen kurallarına (maskeye hic dokunmamak vb. ) riayet etsek ve her aksam yuksek ısıda yıkasak cerrahi maske kadar koruma sağlar mı?

2
11,035 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu konuda maalesef öneriler ile uygulamalar arasında çok ciddi farklar bulunuyor.

İleri düzey koruyucu maskeler yalnızca hasta ya da hastalık şüphesi olan kişilerle doğrudan temas eden kişilere önerilmektedir.

Yolda yürürken, araç kullanırken, alışveriş yaparken maske takılmasının bir anlamı olmadığı gibi tek kullanımlık maskelerin yaklaşık 2 saat takılmasından sonra maskenin hiç takılmaması ile gerçekleşenle aynı derecede bakteriyel kolonizasyona sahip olduğunu gösteren çalışma sonucu bulunmaktadır.

Özetle uygun olmayan maske kullanımı riski engellemediği gibi riski arttırabilen de bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Günlük yaşamlarımızda hijyen ve sosyal mesafe önlemlerini almak çok önemli.

İncelemeniz için tekrar yıkanabilir maskelere ait bir linki de paylaşıyorum.

Sağlıklı günler dilerim.

10,244 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
4

günhan özgül maskeyi ya hasta olan yada hastalık şüphesi olan takmalı demiş. vakaların yüzde 50 si asemptomatik. yani hiç bir belirti göstermiyor. dolayısıyla herkes kullanmalı zira kimin hasta olduğu belli değil. aramızda hasta olduğundan habersiz 50 hatta 60 kişiye bulaştıranlar geziyor. herkes kullanıp başkasını korumaya almalı. o karşımdakiler de kullanıp beni korumaya almalı.

maske kullanmayın sözü safsatadan ibaret. bugün avrupada bir-tek çekyada virüs yayılmadı. bilin bakalım nasıl. maske kullanarak. herkes maske kullanmak zorunda dediler. üstelik maskelerini evlerde diktiler.

maske kullanmama olayını topluma yayan virüsü yayan küreselciler. onların maaşını ödediği sahte sağlıkçılar ve ahmaklar.

siz siz olun hayatınızı riske atmayın

3,636 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm büyük gerçekler, ilk ortaya çıkarıldıklarında kutsallara hakaret olarak algılanır.”
George Bernard Shaw