Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Piyasada satılan nano teknoloji maskeler tarzinda bulunan maskeler korona virüse karşı koruma sağlar mı?

Maske fiyatlarından hepimizin haberi var. Maske olarak bunu alsak genel hijyen kurallarına (maskeye hic dokunmamak vb. ) riayet etsek ve her aksam yuksek ısıda yıkasak cerrahi maske kadar koruma sağlar mı?

2
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
2 Cevap

Bu konuda maalesef öneriler ile uygulamalar arasında çok ciddi farklar bulunuyor.

İleri düzey koruyucu maskeler yalnızca hasta ya da hastalık şüphesi olan kişilerle doğrudan temas eden kişilere önerilmektedir.

Yolda yürürken, araç kullanırken, alışveriş yaparken maske takılmasının bir anlamı olmadığı gibi tek kullanımlık maskelerin yaklaşık 2 saat takılmasından sonra maskenin hiç takılmaması ile gerçekleşenle aynı derecede bakteriyel kolonizasyona sahip olduğunu gösteren çalışma sonucu bulunmaktadır.

Özetle uygun olmayan maske kullanımı riski engellemediği gibi riski arttırabilen de bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Günlük yaşamlarımızda hijyen ve sosyal mesafe önlemlerini almak çok önemli.

İncelemeniz için tekrar yıkanabilir maskelere ait bir linki de paylaşıyorum.

Sağlıklı günler dilerim.

Teşekkür
Paylaş
3

günhan özgül maskeyi ya hasta olan yada hastalık şüphesi olan takmalı demiş. vakaların yüzde 50 si asemptomatik. yani hiç bir belirti göstermiyor. dolayısıyla herkes kullanmalı zira kimin hasta olduğu belli değil. aramızda hasta olduğundan habersiz 50 hatta 60 kişiye bulaştıranlar geziyor. herkes kullanıp başkasını korumaya almalı. o karşımdakiler de kullanıp beni korumaya almalı.

maske kullanmayın sözü safsatadan ibaret. bugün avrupada bir-tek çekyada virüs yayılmadı. bilin bakalım nasıl. maske kullanarak. herkes maske kullanmak zorunda dediler. üstelik maskelerini evlerde diktiler.

maske kullanmama olayını topluma yayan virüsü yayan küreselciler. onların maaşını ödediği sahte sağlıkçılar ve ahmaklar.

siz siz olun hayatınızı riske atmayın

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Milyonda bir olur diye düşündüğünüz bir şey, önümüzdeki salı gerçekleşecektir.”
Gordon Letwin
Geri Bildirim Gönder