Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Umut Ersoy
Üye
2

Neden İslâm Dünyası Kodlamayı bulmadı da batı buldu logaritmayı biz bulmadık mı?

284 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Kesici
Yazılımcı, Araştırmacı

Aslında baktığımızda Kodlama gibi başarılı keşiflerin tarihsel gelişimi, farklı kültürlerin, coğrafyaların ve zamanların etkileşimine dayanır.

İslam dünyası ve Batı dünyası farklı coğrafi bölgelerde bulunmaktadır ve farklı kültürel, siyasi ve tarihsel etkiler altında gelişmiştir. Batı dünyası, Rönesans dönemi gibi dönemlerde bilimsel ve matematiksel keşiflerde büyük atılımlar yaparken, İslam dünyası da Ortaçağ döneminde matematik, astronomi, tıp gibi alanlarda büyük ilerlemeler kaydetmiştir.

Ayrıca farklı bölgeler, farklı yetenek alanlarında öne çıkabilirler. Örneğin, tarih boyunca Ortaçağ İslam dünyası matematik, astronomi ve tıpta büyük başarılar elde ederken, Batı dünyası daha sonraları endüstriyel devrim ve teknolojik inovasyonlarla öne çıkmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Toplumsal ve ekonomik koşullar da bir topluluğun belli alanlarda öncü olmasını veya geride kalmasını etkileyebilir. İnsanların eğitim, araştırma ve gelişim için ayırabileceği kaynaklar ve zaman, bu faktörlerin başında gelir bence. Bu faktörler, bir toplumun belirli alanlarda yoğunlaşmasını veya o alanlarda daha az ilerlemesini şekillendirebilmekte büyük rol oynuyor.[1][2][3]

Kaynaklar

 1. Keith Devlin. How Islam Kick Started Science. Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2023. Alındığı Yer: islamicity | Arşiv Bağlantısı
 2. Paul Braterman. Science In The World Of Islam: The Syllable “Al-“. (30 Ocak 2007). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2023. Alındığı Yer: hipporeads | Arşiv Bağlantısı
 3. The Editorial Team, et al. Mathematics In Muslim Heritage. Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2023. Alındığı Yer: muslimheritage | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close