Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

“insanlar artık tanrı’ya inanmıyorlarsa bu hiçbir şeye inanmadıkları anlamına değil, her şeye inandıkları anlamına gelir. ” demiş chesterton. Bu sözle ne demek istemiş olabilir?

Umberto eco, yengeç adımlarıyla

2
Bayram Soylu -1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Dinlerin çıkış noktasına da baktığımızda, insanlar anlayamadıkları olaylar için oraya bir tanrı ya da doğa üstü güç atfetmişlerdir. Bilim ile öğrendikçe, bu olayların doğa üstü bir güç tarafından kontrol edilmediği ortaya çıkıyor. Bu yüzden tanrı yaptı gibi basit ve kabul edilemez açıklamaları reddedip, olayın gerçeğini biliyor artık insanlar gibi bir açıklaması olabilir.

Teşekkür
Paylaş
0

Din sadece dogmatik olarak inanmaktır. Yani birisi elmaya armut derse sen elma olarak bilirsin

Eğer din olgun olmazsa arayışa girersin ve senin kafanda düşünen her varsayımı bir şekilde kabullenirsin.

Mesela ateistler ilk zamanlarda tesadüfçülük gibi bir ideolijiyi benimsemişlerdir ve buna inanmışlardır.

Sonra bilim geliştikçe tesadüflerin yerini başka neden sonuçlar almıştır.

Benim anladığım bu.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kültürü yok etmek için kitapları yakmaya gerek yoktur. İnsanları kitap okumaktan caydırın, yeter.”
Ray Bradbury
Geri Bildirim Gönder