Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Semy Clerk
Semy Clerk
38K UP
Üye
0

Kör canlılar ne görüyor?

286 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ege Garip
Ege Garip
3,131 UP
Bilim okuyucusu/Fen Lisesi 9. sınıf/

Aslında körlüğün büyük bir çeşitliliği vardır. Ve bu körlük çeşitlerine göre insanların gördükleri ya da göremedikleri şeyler değişiyor. Ama önce şuradan başlamalıyız; kör insanlar bizim zannettiğimiz gibi siyah bir alan görmüyor. Çünkü biz gözümüzü kapattığımızda körlük tecrübesi tattığımızı zannediyoruz fakat durumun bununla alakası bile yok. Biz gözümüzü kapattığımızda görme işlevimizi kaybetmiyoruz,sadece korneanın önüne göz kapakları geçiyor. Ancak ışığın rengine göre gözümüzü kapatmamıza rağmen kırmızı,sarı,pembe ya da turuncu görebiliriz. Kör insanların birkaçıyla yapılan röportajlarda söylediklerinden bazıları şunlar:” İnsanların siyah gördüğümü zannetmesi yanlış,aslında ben hiçbir şey görmüyorum.” Bunu hayal etmek oldukça zor çünkü beynimiz hiçliği ya da 3D içerisinde açıklanamayan kavramları anlayamaz. Bunu şu şekilde anlamaya çalışabiliriz: Örneğin dirseğimizin ucuyla ne gördüğümüz ya da kafamızın arkasında ne olduğu gibi. Ancak körlük çeşitli olduğundan bazı körler de beyaz bir bulanıklık gördüğünü söylüyor. Bazıları ise nesnelerin yerini görmediği halde bulabiliyor. Hem de çok rahat bir şekilde! Şimdi gelelim daha popüler bir konuya. Körler nasıl rüya görür? Körlüğün çeşidinden çeşidine değişkenlik gösterse de, genel itibarıyla körler rüyalarında diğer organlarını aktif kullanabilseler de gözlerini kullanamıyorlar. Yine hiçlik. Yani hiçbir şey görmüyorlar. Bu kişiler genelde doğuştan körler ve hiçliği gören körler. Biraz felsefi oldu ancak bulanık gören körler de var. Onlar ve sonradan kör olanlar,yani çevresini az da olsa tanımlayabilenler, rüyalarında ya yine bulanık ya da tamamen görebiliyorlar! Oldukça ilginç. Ancak genel itibarıyla körler hiçliği gördüğünden(aslında bir şey görmüyorlar,tekrar hatırlatayım) ve biz de bunu anlayamadığımızdan bu az da olsa hala muallak. Belki bir gün körlüğü deneyimleyebilecek teknolojiler geliştirebiliriz.

134 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. Mert Bakırcı. Körler Ne Görür?. (12 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 12 Aralık 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Ç. Mert Bakırcı. (Video, 2020). Körler Rüya Görebilirler Mi? Körlük Simsiyah Görmek Mi Demek?.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close