Puan Ver
0
Puan Ver

Konu yağmurdan önceki sıcaklık ve basık hava. Neden yağmurdan önce hava iyice basık ve sıcak olur?

Genelde yağmurdan önceki sıcaklık ve ya yağmur yağsa ortalık serinler aslında derler. Peki bunun sebebi atmosferde ki suyun ısınıp havayı ısıtması mı? Neden yağmurdan önce hava çok boğucu ve sıcak?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Ortamın sıcaklığında herhangi bir değişiklik olmaksızın, bir maddenin sıvı halden gaz haline veya katı halden sıvı haline geçmesi sırasında emdiği veya dışarıya verdiği ısı miktarına verilen isme gizli ısı (latent ısı ) denir. Bir gram maddede kalori veya jul olarak birimlendirilir. Meteorolojide yağış cinsleri için önemlidir. Yağmur damlası su buharına dönüşürken ısı emer. Su buharı yağmur damlasına, yağmur damlası ise buz parçası haline gelirken ise dışarıya ısı yayar. Gizil ısı değeri ortamın sıcaklığı ile doğrudan ilişkilidir.

Özetle yağmurdan önceki sıcaklığın sebebi havadaki su buharının yoğuşarak yağmur damlasına dönüşmesi sırasında içerisindeki gizli ısıyı dışarıya vermesidir.

Favorilerime Ekle
0

Yağmur yağmadan önce sıcak ve bunaltıcı havanın nedeni: Su kütlelerinden buharlaşan hava bulutlara cıkar. Havada ki nem artmaktadır. Bulutlarda bulunan su damlaları gittikçe ağırlaşır ve Bulutlar artık o su damlalarını koyverir. Nemden dolayı ısınan hava derecesi ise düşmeye başlar..

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uyduların, gezegenlerin, güneşlerin ve evrenin, hatta evren sistemlerinin yasalarla yönetilmesini anlayabiliyoruz; ancak ufacık bir böceğin özel bir şekilde yaratılması gerektiğine inanıyoruz.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder