Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Kontrolsüz hücre bölünmelerini kontrol altında tutarak canlı ömrü uzatmak mümkün mü?

220 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
256K UP
Krononot⁸

Kanser, kontrolsüz hücre bölünmesi nin genel adıdır. Kanserli hücre yeni doğan bebekte de, yetişkin bireyde de bulunmakta. Bu hücreler düzenli olarak imha edilmektedir. Apoptozis,kontrollü hücre imhası demektir. Kanserlermiş hücrelerde enerji üretimi yapan mitekondriler, hücre kanserleşme sürecine girmeden hücre çekirdeği ile haberleşerek apoptozis i başlatırlar. Hücre kansere dönmeden ölmüş olur, yerine yenisi gelir. Ancak çeşitli nedenlerle hücre ici serbest radikal miktarı o kadar çok artar ki, mitekondriler hücre çekirdeği ne apoptozis sinyalini gönderemez. Bu hücreler kanserlesir. Hücre ici oksijen tükendiği için yaşamda kalmak için oksijensiz solunuma adapte olur aslında kanserlermiş hücre. Gece melatonin hormonu bu hücrelerin imha sını sağlar. Düzenli ve hijyeni tam uyku çok önemlidir bu yüzden. Bir de bu tarz hücresel temizlik görevleri, biyolojik bir kapasiteyi kullandığı için sigara alkol gibi zararlı alışkanlıkların yükü bu kapasiteyi daraltır.

Hücre bölünme döngüleri doğal olarak kontrol altındadır. Sorun bu döngüyü bizim yanlış yaşam şekli ile bozuyor olmamız. Sürekli olarak spesifik bir dokunun hasar görmesi, gece hayatı (melatonin eksikligi), vardiyalı çalışmak, yoga ibadet ten uzak kamak, toprak deniz den uzak olmak, işlenmiş kızarmış unlu şekerli diyet vs vs gibi hatalar ı gidermek için kullanılan biyolojik kapasite, hem serbest radikal artışına direnci azaltır, hem de hücresel temizliğe harcanacak kapasiteyi azaltır.

Yaşamın temel kuralları, koruyucu hekimlik kuralları aynı zamanda.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close