Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-4
Puan Ver

Karamanlılar öz türk mü? Neden gözleri normal bir türke göre daha değişik yani çekik?

Bilmem tanıdığınız var mı veya görüp fark ettiniz mi? Benim komşularımda ben çok fark ettim ve şaşırıyorum. Onlar neden bizim gibi değişime uğramadılar. Aynı şekilde o yörede gene yörük dediğimiz insanlarda da benzer bir durum var sebebi ne?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu tip farklılıklar anadoluya doğru göçler dış görünüşleri farklı, birden fazla Türk boyu tarafından farklı zamanlarda gerçekleştirildiği için bazı boyların yerleştikleri bölgeye veya yerli halkla karışmalarına bağlı olarak gerçekleşir.

Fakat bu durum Karamanlıların Öz Türk olduklarını göstermez, günümüzde kimse Öz Türk değildir.

Yörük ve Türkmen ayrımının sebebinin mezhep farkı olduğu düşünülmektedir.

Genel kanı Oğuz boyuna mensup oldukları yönündedir. Selçuklu Devleti, Horasan bölgesindeki Oğuz boylarını Anadoludaki Bizans sınırına uç beyliği olarak yerleştirilmişlerdir. Bu yüzden Anadolunun Türkleşmesinde önemli rol oynamışlardır.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sayısız yüce güçle donanmış insan, buna rağmen vücudunda düşük kökenlerinin silinmez izini bir damga gibi taşımaktadır.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder