Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Jeolojik Zamanlar Neye Göre Belirlenir?

Ne zaman bilim tarihini yada bilimsel i kitaplar okusam Zamanlar ile ilgili kafam karışmakta Örneğin "Dinazorların Hakimiyeti 66 Milyon Evvel Nesli Sona ermesi yada Canlıların başlangıcı 3.5 Milyar evvel tek hücre olarak başlaması gibi . Nasıl Izah edilebiliyor yada Neye Göre Bin ,Milyon , Milyar gibi Zaman Ölçeği Belirlenmekte ?
438 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Orçun Başer
Jeoloji Mühendisiyim. 15 yıldır mesleğimi icra ediyorum.

Jeologlar , eski olayları tarihlendirmek için güvenilir saatler olarak, potasyum ve karbon gibi belirli elementlerin doğal radyoaktif bozunmasına dayanan radyometrik tarihleme yöntemlerini yaygın olarak kullanırlar. Kayaların veya fosillerin yaşını belirlemek için bir mineralin kristal yapısındaki kusurlarda veya "tuzaklarda" elektronların birikmesi ile yaşlarını tespit ederler.

Şöyle ki; Tüm elementler , atom çekirdeğinde bulunan protonları ve nötronları ve çekirdeğin etrafında dönen elektronları içerir. Her elementte proton sayısı sabitken, nötron ve elektron sayısı değişebilir. Aynı elementin nötron sayıları farklı atomlarına o elementin izotopları denir. Her izotop , proton artı nötron sayısı olan atomik kütlesi ile tanımlanır . Örneğin, karbon elementinin altı protonu vardır, ancak altı, yedi veya sekiz nötronu olabilir. Böylece, karbonun üç izotopu vardır: karbon 12 ( 12 C), karbon 13 ( 13 C) ve karbon 14 (14C) .

Dünya üzerinde bulunan çoğu izotop genellikle kararlıdır ve değişmez. Bununla birlikte, 14 C gibi bazı izotoplar kararsız bir çekirdeğe sahiptir ve radyoaktiftir . Bu, kararsız izotopun zaman zaman proton, nötron veya her ikisinin sayısını değiştireceği anlamına gelir. Bu değişime radyoaktif bozunma denir. Örneğin kararsız 14C , kararlı nitrojene ( 14 N) dönüşür. Bozunan atom çekirdeğine ana izotop denir . Bozunmanın ürünü türev (kız) izotopu olarak adlandırılır . Örnekte, 14 C ebeveyn ve 14 N türevidir. Kayalardaki ve organik maddelerdeki (ör. tahta, kemikler ve deniz kabukları) bazı mineraller radyoaktif izotoplar içerebilir. Bir numunedeki ebeveyn ve türev izotoplarının bolluğu ile ölçülebilir ve yaşlarını belirlemek için kullanılabilir. Bu yöntem radyometrik tarihleme olarak bilinir.

Tüm Reklamları Kapat

Birçok radyoaktif izotop için bozunma oranı ölçülmüştür ve zamanla değişmez. Böylece, her bir radyoaktif izotop, bir saat gibi düzenli bir şekilde ilerleyerek, oluştuğundan bu yana aynı oranda bozunmaktadır. Örneğin, lav soğuduğunda oluşan bir minerale potasyum eklendiğinde, önceki çürümeden argon kalmaz (lav hala erimişken bir gaz olan argon atmosfere kaçar). Bu mineral oluştuğunda ve kaya, argonun artık kaçamayacağı kadar soğuduğunda, "radyometrik saat" başlar. Zamanla, potasyumun radyoaktif izotopu, mineralde biriken kararlı argona yavaş yavaş bozunur.

Ana izotopun yarısının yavru izotoplara bozunması için geçen süreye bir izotopun yarı ömrü denir. Ebeveyn ve türev izotoplarının miktarları eşit olduğunda, bir yarılanma ömrü oluşmuştur. Bir izotopun yarı ömrü biliniyorsa, ebeveyn ve türev izotopların bolluğu ölçülebilir ve "radyometrik saat" başladığından beri geçen süre hesaplanabilir.

Örneğin, bir kemikte ölçülen 14 C ve 14 N bolluğu eşitse, bir yarı ömür geçmiştir ve kemik 5.730 yaşındadır ( 14 C yarı ömrüne eşit bir miktar). Kemikte 14 N'den üç kat daha az 14 C varsa , iki yarı ömür geçmiştir ve numune 11.460 yaşındadır. Bununla birlikte, kemik 70.000 yıl veya daha eskiyse , kemikte kalan 14 C miktarı doğru bir şekilde ölçülemeyecek kadar küçük olacaktır. Bu nedenle, radyokarbon tarihleme, yalnızca nispeten yakın jeolojik geçmişte oluşan şeyleri ölçmek için kullanışlıdır. Neyse ki yaygın olarak kullanılan potasyum-argon (K-Ar) yöntemi gibi yöntemler var.[1]

Aşağıdaki tabloda farklı yaşlandırma yöntemlerini ekledim. Tablodaki yöntemlerle daha eski yaşlandırma yapılabilir.

Kaynaklar

 1. Nature. Dating Rocks And Fossils Using Geologic Methods | Learn Science At Scitable. Alındığı Tarih: 13 Nisan 2023. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close