Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Irmak Koca
Üye
5

Irk testi güvenilir mi?Gelecekte ne gibi sorunlar çıkartabilir?Aşağıda belirtmedim ama annemin babası nerden gelmiş bilmiyorum?

Gümüşhaneli bir aleviyim.Baba tarafi ile alakalı birsey bilmiyorum ama ananemin ananesi zamanında gelmiş anne tarafim.Fenotipim kahverengi saç kahverengi göz burnum hafif kemerli ve 170 civariyim.Acik tenliyim ve asiri killi bir yapim var.Sizce ne kadar türkümdür?Ayrica safkan olabilme durumum olabilir mi?
14,845 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Serdar Varol
Serdar Varol
11K UP
Hekimim. Genetik mesleki alanım ve tarihle beraber ilgi alanım.

Bir küçük yanlışı düzeltelim. Irk testi diye bir test yok. Yapılan test genetik test. Veya DNA testi. Irkç her şeyle çok karıştırılıyor. Özellikle de milletle de. Irk başka bir şey. Bir insanın ırkını öğrenmesi için genetik test yaptırmasına gerek yok. Aynaya baktığında zaten hangi ırktan olduğunu rahatça anlayabilir.

Hintlilere benziyor musun. Sanmıyorum. Moğollara benziyor musun. Onu da sanmıyorum. Kuzey Avrupalılara benziyor musun. Onuda sanmıyorum.... Oğuz Türkleri gibi Kafkasoidsin % 99.

İkinci bir yanlış. Safkan Türk veya safkan Alman ..... diye bir şey yok. İngiliz atı değildir insanlar. Hele uluslar hiç ama hiç. Ulusların etnogenezisi (oluşum) biyolojik yönü de olan ancak aslında çoğunlukla sosyal bir konudur. Dille, kültürle ilgilidir. Ve tarihi bir süreci vardır. Burada sadece şunu söyleyebiliriz. Veya şöyle söyleyebiliriz. Atalarımda Türk asıllı mıydı. Yoksa Ermeni asıllı mıydı. Rum asıllı mıydı.... Etnik dili Türkçe olan kişi Türktür. Türk olmanın yegane kuralı budur.

Tüm Reklamları Kapat

Genetik incelemelerin güvenilir olduklarını düşünüyorum. Yani % 99 laboratuvar hatası yapmazlar. Fakat yorumlamalar fecaat. Tam bir rezalet. Tamamen pazarlama odaklı. Şu şu kadar Kürt çıktı da, bu İtalyan çıktı falan. Paleolitik dönemde oluşan, pek çok ulus da görülen ortak görülen genetik yapıları hiç olmayacak şekilde ulusların adı kullanılarak yorumlar yapılıyor. Saçmalık.

Genetik incelemeler neye cevap verir ? Kişinin ataları paleolitik dönemdeki hangi insanların soyundan geliyor. Alman, İngiliz, Türk değil.... Sadece coğrafyayı anlayabilirsin. Kafkasyalılar, Ortadoğulular, Bozkırlılar .... Hatta ondan şu kadar, bundan bu kadar gibi. Belki ikinci bir olayda, atalarının da Türk olduğunu, belki de olmadığını anlayabilirsin. Ama bunun için belki diyorum. Çünkü milletlerin genotiplerinde bazı noktalar birbirinden tamamen ayırt edilirken, bazı noktalarsa ortak. Yani atalarında kimler olamayacağının bazılarını tespit edebiliriz. Ama herkesi kesin ederiz diyemeyiz. Çünkü yakın coğrafyada yaşayan halklar birbirine benzeyebiliyor. Yapacak bir şey yok.

Aleviler çok iyi bildiğim konu. Ermeni tehcirinde kurtulmak için, bazı Ermeniler, alevi Kürt kimliğine bürünmüşler. Öyle bir vaka yoksa. Kendini Kürt sanıyorsan bile % 99 ataların Türk asıllıdır. Çünkü Kızılbaşlık (Alevilik tamamen yanlış bir terim aslında) Türklerin Orta Asya'dan buraya yolculuklarını anlatan başka kültürlerden de bazı şeyleri kattıkları tamamen bir Türk inancı aslında. Kızılbaşların % 99'u Türk gerçekte. Hatta Osmanlı tarihçisi Erhan Afyoncu'nun bir tespiti vardır. Arşivde çalışırken bir şey dikkatini çekiyor. Sünni Türk köylerinde Rumlar da ayrı mahallelerde beraber yaşıyorlar. Fakat Kızılbaş Türk köylerinde sadece Türkler yaşıyor. Kızılbaşların ataları[1]nın da Türk olma olasılığı sünni Türklerden daha yüksek.

Not : Kızılbaşlığı hakaret kastıyla kullanmıyorum. Lütfen yanlış anlama. Kızılbaşlığın banileri Türk büyükleri Şeyh Haydar, Şah Hatayi bundan övgüyle bahsederken ben nasıl hakaret amacıyla kullanırım. Bu inancın gerçek adı Kızılbaşlıktır. Alevilik daha geçen yüzyılda uydurulmuş terim. Anlamı da Ali taraftarı olan değil. Alinin soyundan gelen demek.

Başka ülkelerin, toplulukların genetiklerini öğrenip bunu biyolojik saldırı amacıyla kullanma ihtimalleri var, teorik olarak. Pratik olarak ben öyle bir tehdit pek görmüyorum. Senin için kişisel olarak ise hiç bir tehlike görmüyorum. Umarım yeterli cevap olmuştur.

1,252 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Google Docs. Ancient Eurasia (Eurogenes K13 - Dodecad K12B - Puntdnal K12 - Mdlp K23B). Alındığı Tarih: 16 Kasım 2022. Alındığı Yer: Google Docs | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close