Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

HP marka laptop kaç derece olmalı acill?

HP victus marka laptopum CPU sıcaklığı yazda 80-90 dercelerde geziyor.Sorun olur mu? GPU ise 70-75 sıcaklıklarında bu arada %100 kullanim olduğu zaman?
939 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Furkan H
Furkan H
12K UP
Siber güvenlik uzmanıyım

Yüksek CPU ve GPU sıcaklıkları cihazınıza zarar verebilir ve performansı düşürebilir.

Genel olarak, CPU'nun 80-90°C ve GPU'nun 70-75°C sıcaklıkta çalışmasının ideal olmadığını söyleyebilirim. Bu sıcaklık değerleri, özellikle uzun süreli kullanımlarda, bileşenler üzerinde gereksiz stres oluşturabilir ve ömrünü kısaltabilir.

Bununla birlikte, yüksek performanslı oyunlar veya işlemci/gpu yoğunluğu yüksek uygulamaları kullanırken bu tür yüksek sıcaklıklar görmek nadir olmayabilir. Ancak, bu sıcaklıkların uzun süreli olarak sürdürülmesi genellikle önerilmez.

Tüm Reklamları Kapat

Aşağıda, bu sıcaklık sorununu hafifletmek için bazı öneriler:

1. Laptop Soğutma Standı: Bu cihazlar laptopun altına yerleştirilir ve ekstra hava akışı sağlayarak sıcaklık düşüşüne yardımcı olabilir.

2. Fanları ve Hava Girişleri Temizlemek: Zamanla, laptopunuzdaki fanlar ve hava girişleri toz ve diğer parçacıklarla tıkanabilir, bu da soğutma performansını düşürür. Bunları düzenli olarak temizlemek, hava akışını iyileştirebilir ve sıcaklıkları düşürebilir.

3. Ayarları Optimize Etme: Laptopunuzun enerji ayarlarını ve uygulama ayarlarınızı optimize ederek, CPU ve GPU'nun daha düşük sıcaklıklarda çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

4. Termal Macun Yenileme: CPU'nun ve belki de GPU'nun üzerinde bulunan termal macunun, ısının etkin bir şekilde dağıtılmasına yardımcı olduğunu unutmayın. Bu macun zamanla aşınabilir ve etkinliğini kaybedebilir. Laptopunuzda bu macunu yenilemek (veya bir teknisyen tarafından yenilettirmek) sıcaklıkları düşürmeye yardımcı olabilir.

Unutmayın, bu işlemlerin her biri belirli bir teknik bilgi ve beceri gerektirir, bu yüzden eğer rahat hissetmiyorsanız veya garantiniz devam ediyorsa bir profesyonel yardım almayı düşünün.

Son olarak, laptopunuzun sıcaklığını sürekli olarak izlemeniz ve eğer düşmezse veya daha da artarsa bir uzmana başvurmanız önemlidir.

219 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close