Sorulara Dön
0
Tarih & Coğrafya

Hinduizm dininde ki bugün ki bilimle uyuşan yazılar nasıl ortaya çıkmıştır? Hinduizm dininden önce bunlar biliniyor muydu?

Hinduizm dininde günümüz bilimiyle uyuşan bir çok metin var. Bu metinlerde geçen ifadeler mö 1000-2000 den daha önce biliniyor muydu? Biliniyorsa bu nasıl bilinebilir? O zaman ki insanlar bu teknolojiye sahip miydi? Sahipse elimizde sahip olduklarına dair bir kanıt var mı? Bu kanıt nedir?

1
Anonim 0
187 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar Sana Ne

direk kısa cevabı veriyorum, hinduizm dininde çok fazla saçmalık vardır. birçok olay, hikaye, efsane sallanmıştır ve tesedüf eseri birkaç tanesi tutmuştur olan şey bu. bilgin olmayan konularda emin ol fazla sayıda iddaa üretmeye çalışırsan birkaç tanesi tutabilir elbette ama çoğunluğu yanlış ve saçmalıklardan ibaret olur. hinduism deki birçok bilimsel hatayı link olarak atıyorum incelerisn.

https://savehumanmc.wordpress.com/2018/07/17/scientific-errors-in-hinduism/#:~:text=The%20Hindus%20claim%20that%20they,already%20mentioned%20in%20Hindu%20scriptures..

antik hindistanda evet astronomi çok gelişmiştir. wiki de biraz araştırma yaptım ve GÖZLENEN ,BİLİNEN ASTRONOMİK bilgiler babilden, araplar, mısırdan, yunandan ayada çinden çokta üst seviye bilgiler değildi. döneme göre yüksek bilgilerdi evet ama öyle şaşırılcak yada bu dini doğru yapmaya yetecek bir bilgi yok elimizde.

https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_astronomy#Astronomers

şöyle bir açıklama da yapmak istiyorum: Albert Einstain genişleyen evren ve genel görelilik kuramlarını yayınladığında, hristiyanlar muslumanlar ve birçok dinden insanlar birkaç ayet gösterip kendi dinlerinde sanki varmış gibi gösterme cabasına girdiler. yani böyle iddaa ların olması çok normal herkes kendini haklı gösterme çabasından sahte bilim yapıyor hepsi bu.

birkaç ayette sırf dunya dönuyor evren genişliyor falan diyip, birçok bilimsel hatayı reddetmek; çevresindeki herkese zarar veren, öldüren, topluma zararlı bir psikopatı, sırf dolmuşta yaşlı bir bayana yer verdiği için iyi bir insan olduğunu kanıtlama çabasına benziyor bu çabalar.

SONUÇ=ZIRRRVA

230 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın