Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
5
Puan Ver

Günlük su ihtiyacımızı meşrubat gibi içinde su bulunduran sıvılardan karşılamak sağlıksız mıdır?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Yiğit hoca kadar bilgim olmasa da günde en az 2 litre su içmek zorunda değilsiniz. Zorunda olduğunuz şey vücuda günde en az 2 litre su almak. Bunu karpuz yiyerek de yapabilirsiniz su içerek de. Tabii ki günde fazladan su içmek(belirli bir miktarın atında kaldığı sürece) zararlı değildir. Hatta faydası bile vardır. Zaten fazladan alınan su idrar yoluyla dışarı atılacaktır. Sorun da burada başlıyor. Çok fazla su içmek, idrar yapma sıklığınızı artıracağı için, idrar yollarını aşındırabilir. En sağlıklısı susadıkça, geciktirmeden, su içmektir.

Sorunuza gelecek olursak tabii ki su içmek kadar sağlıklı olmayacaktır. Gazoz ve türevi şeyler zaten vücuda zarar veriyor. Kaldı ki içtiğimiz her su da sağlıklı değil. Zaten Yiğit hoca o konuda gerekli cevabı vermiş. Meşrubatlar vücuda fazladan yük yapacaktır. Bu demek değildir ki meyve suyu içmek zararlıdır. Ancak su ihtiyacımızı ondan karşılamaya çalışmak da mantıklı değildir.

Not: Cevabı Yiğit hocanın "günde en az 2 litre su içmeliyiz" şeklinde verdiği hatalı bilgiyi düzeltmek için yazdım. Ancak cevap yazmışken soru hakkında da bir şeyler yazayım dedim.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Günde En Az 8 Bardak veya 2 Litre Su İçmemiz Gerekir Mi? Yiğit hocanın "günde en az 2 litre su içmeliyiz" şeklinde verdiği bilginin hatalı olduğu burada yazdığı için ekledim.

1 günde böbreklerimiz 180 litre kanı süzer ve ortalama 1,5 lt idrar çıkarır. 1 günde böbreklermizden atılabilecek maksimum solit yük miltarı sabittir. su haricinde içeceğimiz meşrubatlar içeriklerine göre değişken solüt yükler de içerdiğinden 1 litre su içmek ile elbette 1 litre gazoz içmek aynı şey olmayacaktır. gazozdan dolaşım sistemimize geçen su daha az olacağı için ve gazozun içerisindeki şeker , mineraller ve proteinler bizde yine solüt yük oluşturacak ve onları da atmamız in daha fazla su içme ihtiyacı doğacaktır. kısacası böbreklerini korumak isteyen sağlıklı bir insan günde en az 2 lt (yaz aylarında 2,5 -3lt) su içmelidir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. ders notları
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Para kazanmak kolaydır. Asıl zor olan fark yaratmak.”
Tom Brokaw