Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Günlük su ihtiyacımızı meşrubat gibi içinde su bulunduran sıvılardan karşılamak sağlıksız mıdır?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Yiğit hoca kadar bilgim olmasa da günde en az 2 litre su içmek zorunda değilsiniz. Zorunda olduğunuz şey vücuda günde en az 2 litre su almak. Bunu karpuz yiyerek de yapabilirsiniz su içerek de. Tabii ki günde fazladan su içmek(belirli bir miktarın atında kaldığı sürece) zararlı değildir. Hatta faydası bile vardır. Zaten fazladan alınan su idrar yoluyla dışarı atılacaktır. Sorun da burada başlıyor. Çok fazla su içmek, idrar yapma sıklığınızı artıracağı için, idrar yollarını aşındırabilir. En sağlıklısı susadıkça, geciktirmeden, su içmektir.

Sorunuza gelecek olursak tabii ki su içmek kadar sağlıklı olmayacaktır. Gazoz ve türevi şeyler zaten vücuda zarar veriyor. Kaldı ki içtiğimiz her su da sağlıklı değil. Zaten Yiğit hoca o konuda gerekli cevabı vermiş. Meşrubatlar vücuda fazladan yük yapacaktır. Bu demek değildir ki meyve suyu içmek zararlıdır. Ancak su ihtiyacımızı ondan karşılamaya çalışmak da mantıklı değildir.

Not: Cevabı Yiğit hocanın "günde en az 2 litre su içmeliyiz" şeklinde verdiği hatalı bilgiyi düzeltmek için yazdım. Ancak cevap yazmışken soru hakkında da bir şeyler yazayım dedim.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Günde En Az 8 Bardak veya 2 Litre Su İçmemiz Gerekir Mi? Yiğit hocanın "günde en az 2 litre su içmeliyiz" şeklinde verdiği bilginin hatalı olduğu burada yazdığı için ekledim.

1 günde böbreklerimiz 180 litre kanı süzer ve ortalama 1,5 lt idrar çıkarır. 1 günde böbreklermizden atılabilecek maksimum solit yük miltarı sabittir. su haricinde içeceğimiz meşrubatlar içeriklerine göre değişken solüt yükler de içerdiğinden 1 litre su içmek ile elbette 1 litre gazoz içmek aynı şey olmayacaktır. gazozdan dolaşım sistemimize geçen su daha az olacağı için ve gazozun içerisindeki şeker , mineraller ve proteinler bizde yine solüt yük oluşturacak ve onları da atmamız in daha fazla su içme ihtiyacı doğacaktır. kısacası böbreklerini korumak isteyen sağlıklı bir insan günde en az 2 lt (yaz aylarında 2,5 -3lt) su içmelidir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. ders notları
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer tarih tekerrürden ibaretse ve beklenmedik şeyler olmaya devam ediyorsa, bu, insanın deneyimlerinden ne kadar az öğrendiğini gösterir.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder