Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Florür kullanimi ne derece zararlıdır?

Diş macunlarında ve çeşme suyunda bulunan, geçmişte azınlık kamplarında da kullanılan florür insan sağlığını ne derece etkiler? Gunluk kullandigimiz florur miktari bizi aptallaştırır mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Cevap veriyorum hayır :) öncelikle burada önemli olan diş çürüklerinin oluşumu. Diş çürüğü diş sert dokularındaki çeşitli nedenlerle oluşan mineral kayıplarıyla ortaya çıkar. Buna demineralizasyon denir. Demineralizasyonla beraber vücuda bakteri girişi kolaylaşır. Flor ise zaten insan vücudu için eser elementlerden olup remineralizasyon (yani yeniden minerallenme diyebiliriz) için ideal elementlerden biridir. Bakteri girişinin engellenmesi için dişlerdeki hidroksi apatit kristalleriyle etkileşime girerek sert dokuların daha da güçlenmesine yardımcı olur. Tabii ki her şeyin fazlası zararlıdır ancak gerek diş macunları gerekse uzmanlar tarafından uygulanan düzenli flor uygulamaları yalnızca gerekli miktarlarda flor sağlanmasına yardımcı olur ve özellikle erken çocukluk çağı çürüklerinin engellenmesinde son derece önemlidir. Herhangi bir zeka geriliğine yol açmaz :) lütfen flor içeren diş macunlarını kullanalım düzenli diş hekimi kontollerini aksatmayalım özellikle de çocuklar için!

Teşekkür
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Güneşte yanmayan, gölgenin kıymetini bilmez.”
Türk Atasözü
Geri Bildirim Gönder