Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Evrim yaradılışa tamamen ters midir? Mesela teizmdeki ilk insan geçiş döneminde dünyaya indirilmiş olabilir mi ?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap

Evvela hiç bir bilimin hiç bir inancı yok sayma yetkisi olmadığını , her insanın inancının kimseyi ilgilendirmediğini hatırlatmak isterim.

Soruya gelirsek

Bence evet .

Bu Reklamı Kapat

Evrim bir KÖR SAATÇİ den fazlasını kaldırmaz. Bu kadar kusurlu, problemli canlıların bilinçli bir tasarımcı tarafından tasarlanmış olmasını pek mümkün görünmüyor.

Mesela teizmdeki ilk insan geçiş döneminde dünyaya indirilmiş olabilir mi?

Problem şu ki İLK İNSAN diye bir şey yoktur, İlk insan asla yaşamamıştır. Evrimdeki geçiş süreci bir insanın ömrü gibidir. Hiç bir insan bir günde yaşlı veya bir günde ergen olmaz. Evrimsel süreçteki her bir canlı insanın ömründeki bir kaç saat gibidir. Hali ile bu durumda bir ilk insandan söz edilemez.

Bu Reklamı Kapat

Dikkat etmediğinizi düşündüğüm bir şey söyleyeceğim.

Dinlerin kutsal metinlerinde anlatılan ilk insanlar Adem,Havva ve sülalesi

Okuma Yazma bilen ,

Gayet modern bir şekilde konuşabilen,

Tarım , Hayvancılık , marangozluk gibi uğraşları bilen

Giyinen

Bu Reklamı Kapat

Geniş bir ahlaki değerler bütününe sahip

Ufak çapta kasabalar , köyler kurabilen

Medeni insanlardır.

Bunun Ateşi bile tanımayan, Homurtular çıkartıp , ciritle avlanarak , mağralarda yaşayan vahşilerle uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur.

Bu Reklamı Kapat

Konuşma yeteneği farklı teorilere göre, ve farklı kademelerde 500.000 ila 70.000 yıl kadar önce kazanıldı.

Tarım 12.000 yıllık

Yazı ise 5000 yaşında

İnsanlık tarihi 2-2.5 milyon yıllık

,Michelangelo tarafından hazırlanan ünlü fresk Ademin Yaratılışı .

Bu teistik metinlerden çıkan ilk insan profili

https://img-s1.onedio.com/id-55ad0142d4bb7d1b10e4e2ce/rev-0/w-635/listing/f-jpg-webp/s-8f4c1afe4c0f087580922050d7ea9c6541726d1d.webp

Bu da evrimin ışığında ortaya çıkan ilk insan profili

https://www.google.com/search?q=first+homo+habilis&sxsrf=ALeKk02bFCwdw35SydrhmMiuMBmDfva2cA:1591253669688&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiJrurtyefpAhU0TxUIHUMaBpUQ_AUoAXoECBcQAw&biw=1455&bih=752

Yorum sizin.

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Evrim Ve Yaratılış Üzerine. (04 June 2020). Alındığı Tarih: 04 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay Türkiye Uzay

Evrim, kuran, tevrat, incilde ve sümerlerde, babillerde, diğer mitolojik dinlerde anlatılan yaratılışa terstir.

Canlıların kökeni evrimde anlatıldığı gibi milyarlarca yıl önce suda hücrenin oluşması ile başlamış, hücrelerin birbiri ile iletişime geçmesi ile çok hücreli canlılara geçiş yapılmış, daha sonra karaya çıkış ve canlıların çeşitlenmesi ile oluşmuştur.

İlk insan indirme gibi bir durum yoktur.

Bu Reklamı Kapat

İnsanlığın evrimi için bu videoyu izleyebilirsiniz. İnsanlığın evrimi : https://youtu.be/4WFdDdhtGEI

İnsan vücudu 3 boyutlu anatomisi için bu siteyi kullanabilirsiniz. https://www.zygotebody.com/

kuran, tevrat, incilin sümerdeki kökenlerini okumak için

Bu Reklamı Kapat

https://ateistcanavar.wordpress.com/2012/11/25/muazzez-ilmiye-cig-kuran-incil-ve-tevratin-sumerdeki-kokeni/

buradaki Muazzez İlmiye Çığ hanımın kitabını okuyabilirsiniz. 85 sayfadır.

Sümer tanrıları : https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCmer_mitolojisi

Arap Mitolojisi :https://tr.wikipedia.org/wiki/Arap_mitolojisi

Hint Tanrıları : https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Hint_tanr%C4%B1lar%C4%B1

Mısır Tanrıları : https://tr.wikipedia.org/wiki/Antik_M%C4%B1s%C4%B1r_tanr%C4%B1lar%C4%B1

Bu Reklamı Kapat

Kelt tanrıları : https://tr.wikipedia.org/wiki/Kelt_mitolojisi

Roma Tanrıları : https://tr.wikipedia.org/wiki/Roma_mitolojisi

Türk Tanrıları : https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_mitolojisi

Yunan tanrıları : https://tr.wikipedia.org/wiki/Yunan_mitolojisi

Bu Reklamı Kapat

Bunlarıda okuyabilirsiniz.

Tanrı, tanrıça, tanrılar, allah, god vb yoktur. Hepsi insanların hayallerinde var ettikleri varlıklardır.

İyi insan kendisini, evini, çevresini temiz tutan, denizleri kirletmeyen insandır.

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Tanrı. (03 June 2020). Alındığı Tarih: 03 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et