Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ece Müker
Ece Müker
274K UP
Üye
0

Eskiden ultrason olmadığında bebeğin cinsiyeti nasıl belirlenirdi?

70,762 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Beyza Yalçın
Araştırmayı seven biri

1. Yüzükle cinsiyet belirleme: Hareket yönü önemli!

Cinsiyet belirleme yöntemi denince akla ilk gelen, kuşkusuz yüzük testi oluyor. Gelelim yüzükle cinsiyet belirlemenin nasıl yapıldığına:

Tüm Reklamları Kapat

Uzun bir ipe yüzük bağlayıp anne adayının karnının üzerine sarkıtılır. Yüzük sağa-sola doğru ya da ileri-geri şeklinde sallanırsa bebeğin erkek olacak demektir. Daire şeklinde dönerse de kız.

Bazı insanlar bu teste o kadar güveniyor ki yüzde yüz cinsiyet belirleme yapıldığını düşünüyorlar. Özellikle sosyal medyada bu testin kesin tuttuğunu söyleyenlerin sayısı çok.

Tüm Reklamları Kapat

2. Lahana testi ile cinsiyet belirleme: Pembe mi mor mu?

Biri sana lahana ile cinsiyet testi yapabileceğini söylese tepkin ne olurdu? Kırmızılahana testi geçmiş dönemlerde kullanılan renkli yöntemlerden. Peki, nasıl uygulanır?

Öncelikle kırmızılahana suyun içinde kaynatılır. Sıra bebek cinsiyetini öğrenmeye gelince elde edilen lahana suyuna birkaç damla idrar damlatılır. Eğer karışımın rengi pembeye dönerse kız, mora dönerse erkek bebeğin olacak demektir.

3. Sarımsak testi: Bu kez kokunun nedeni başka!

Kabul edelim, sarımsak ile cinsiyet testi yapmak kulağa biraz garip geliyor. Bu yönteme göre ise bir diş sarımsak yediğinde eğer cildinde ağır bir koku kalıyorsa erkek, kalmıyorsa da kız bebeğin olacağı düşünülüyor.

4. Karbonatla cinsiyet testi: Ne kadar köpürdü?

Sıra geldi karbonat ile cinsiyet testine. 2 ya da 3 yemek kaşığı karbonatı su dolu bir bardağa koy ve üzerine birkaç damla idrarından damlat. Eğer yukarı doğru fışkıran kabarcıklar varsa oğlun, yalnızca minik bir reaksiyon olduysa kızın olacak demektir.

5. Anahtar testi ile evde cinsiyet belirleme: Neresinden tutsan?

Tüm Reklamları Kapat

Bu da ailen ya da arkadaşların tarafından sana yapılabilecek eğlenceli bir cinsiyet testi. Senaryoya göre yakının olan kişi, uzattığı ev anahtarını tutmanı ister. Eğer anahtarı ucundan tutarsan kız, yuvarlak kısmından tutarsan da erkek bebeğin olacak anlamına gelir.

6. Yağ testi: Akış hızına dikkat!

Cinsiyet belirleme yöntemlerinden bir diğeri, yağ testi. Bu teste göre karnın en şiş olan kısmına bir miktar zeytinyağı dökülür. Yağın çabucak akması erkek bebeğe, akmaması ise kız bebeğe işaret eder.

Bu evde cinsiyet testinin çıkış noktası, erkek bebeği olacağı düşünülen anne adaylarının karın şeklinin sivri olduğuna inanılması olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

7. Buğday ve arpa ile cinsiyet belirleme: Hangisi filizlendi?

Bilinen en eski cinsiyet belirleme testlerinden biri, günümüze Antik Mısır’dan ulaşmış. Rivayete göre kadınların birkaç gün boyunca arpa ve buğday tohumları üzerine idrarını yapması istenir. Buğdayın filizlenmesi kız çocuğa, arpanın filizlenmesi ise erkeğe işaret eder. Arpa ve buğdayın filizlenmemesi ise hamile olunmadığı anlamına geliyormuş o zamanlar.

İlerleyen yıllarda yapılan araştırmalara göre hamile kadınların idrarının arpa ve buğday tohumlarında gerçekten filizlenmeye yol açtığı kanıtlanmış.

8. Evde cinsiyet belirlemenin en zahmetsiz yolu: Makas mı bıçak mı?

Tüm Reklamları Kapat

Basit ve bir o kadar keyifli olan evde cinsiyet belirleme yöntemlerinden biri de makas ve bıçak testi. Uygulama çok basit:

Yakınlarından biri, bir minderin altına bıçak diğerinin altına ise makas koyacak. Senin bunu görmemen gerekiyor tabii. Bebeğin cinsiyetine, üzerine oturulan minderin hangisi olduğuna göre karar veriliyor. Altında bıçak olan minder erkek bebeğe, makas olan minder ise kız bebeğe işaret ediyor. Bu tabiri caizse kocakarı usulü cinsiyet belirleme yöntemlerinden biri.

9. Maya Takvimi cinsiyet belirlemede iddialı: Tek mi çift mi?

Bebek cinsiyet tahmininde farklı bir deneme de Maya efsanelerinden geliyor. Bu yöntemde hamile kaldığın yaş ve yıl etkili. Hamile kaldığın yaş ile yılın çift rakam olması bebeğin kız olacağına işaret ediyor. Birinin çift diğerinin tek olması ise bebeğin erkek olacağı anlamına geliyor.

10. Çin Takvimi cinsiyet hesaplamada çok popüler: Ne zaman hamile kaldın?

Halk arasındaki yaygın inanışlardan biri, gebeliği Çin Takvimi’ne göre planlayarak bebeğin cinsiyetinin belirlenebileceği. Çin Takvimi’ne göre cinsiyet belirlenirken anne adayının hamile kaldığı yaş ve ay dikkate alınıyor.

Çin Takvimi hesaplamasında gebe kalınan yaş ile ayın kesiştiği kutucukta yazılı olan cinsiyetin, bebeğin cinsiyeti olacağına inanılıyor. Ancak kesin cinsiyet tahmini istiyorsan daha bilimsel yöntemleri tercih etmelisin tabii ki.

839 görüntülenme

Kaynaklar

 1. B. Dursun. Cinsiyet Testi: Geçmişten Günümüze Uzanan 10 Yöntem! | Anneysen. Alındığı Tarih: 17 Aralık 2022. Alındığı Yer: Anneysen | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close