Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Dunyanin 4 milyarlık yasi 6 gunde yaratılışa ters mi?

Değerli arkadaşlarım merak ettim dunyanin 4 milyar yasi neden 6 gunde yaratılışa ters deniyor 6 gunde yaratilis farkli şey dunyanin yasi farkli seyler degilmidir? Belki allah dunyayi 4 milyar yil once 6 gunde yaratti. Bu konuda görüşlerinizi almak isterim.

3
106 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Aslında konu inanç olunca kesin bir şey söylemek imkansız çünkü inanç çok esnek bir şekilde yorumlanabilen bir kavram. Herkesin yorumu farklı olabiliyor. Eğer ki direkt normal anlamı ile alınırsa evet çelişir. Yorumlamak kişiye kalmıştır. "Tanrı'nın zaman dilimine göre 6 günden bahsediyor." deyip dünyanın oluşumundaki ve dünyadaki milyarlarca yıllık sürece uyumlu olarak da yorumlanabilir, bu cümlenin normal anlamına göre anlaşılması gerektiği dolayısı ile çeliştiği yorumu da yapılabilir. Kimisi bilime uyumlu olan yorumu "Tanrı'nın ne söylediğini anlamak" olarak görür, kimisi ise çelişmesin diye "kıvırmak" olarak görür. Sadece bu konuda değil, din-bilim arasındaki her konu için geçerli tabii ki. Bilimsel değil tamamen öznel bir konu olduğu için kişiye kalmıştır ama "Bu yoruma göre çelişir, şu yoruma göre çelişmez." denilebilir nesnel olunacaksa.

144 görüntülenme
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
5

merhabalar Gözde Demirkiran

6 günde yaratılışa terstir evet. dünya 6 günde oluşmadı. gezegen oluşumu daha uzun süren bir süreçtir 6 günde hiçbir gezegen oluşamaz. yaklaşık 4,5 milyar yıl önce Güneş Sistemi, Güneş bulutsusu olarak bilinen bir toz ve gaz bulutuydu. Malzeme dönmeye başladığında kütleçekimi ile birlikte kendi içine çöktü ve Güneş’i bu bulutsunun merkezinde oluşturdu. Güneş’in oluşmasıyla birlikte, kalan madde yığınlaşmaya başladı. Küçük parçacıklar kütleçekim kuvvetlerine kapılarak daha büyük parçacıklar haline geldi. Güneş rüzgarları hidrojen ve helyum gibi daha hafif elementleri daha yakın bölgelerden süpürerek, sadece ağır ve kayalık malzemeler bıraktı. Bu malzemeler de karasal gezegenleri oluşturdu. aşşağıya link atıyorum incelersin.

dinlerde bilim dışı, uçuk kaçık çok fazla bilgi kirliliği vardır, dini bilime uydurmamalısın bence.

131 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Bunu günümüz 6 günü olarak bakmak büyük bir hata olur, çünkü Yaratıcı'ya göre zaman algısı değişebilir, bunu Kur'an'a göre yorumlayacaksak kullanılan "yevm" kelimesi Kur'an'da birçok farklı anlamda kullanılmıştır, yevm sadece gün demek değildir.Asır, devir, evre gibi bir çok anlamı vardır.

Ayrıca Allah Hac 47'de "Ve senden azabı çabuklaştırmanı istiyorlar. Oysa Allah, sözünden asla dönmez. Kuşkusuz Rabb'ine göre bir gün, sizin saydıklarınızdan bin yıl gibidir." ve Mearic 4'te "Bizim bir günümüz sizin elli bin yılınıza denktir." demektedir.

Yani bu gün durumu bize göre değil yaratıcıya göre değişir, bu yüzden bu günü günümüzde ki gün olarak algılamak bir hatadır, en doğru anlama şekli "evre"'dir.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir cumhuriyet, hukuk ve onur prensipleri aşılanmış vatandaşlar olmaksızın hayatta kalamaz.”
Charles Darwin