Puan Ver
0
Puan Ver

Dinleri açık şekilde reddeden fakat başka bir tanrı veya varoluşsal sistem hakkında "bilmiyorum" diyen ve araştıran kişinin din fels. Pozisyonu nedir?

Bence dinlerin yalan söyledikleri gayet açık fakat başka bir tanrı konusunda emin değilim. Normalde kendimi agnostik olarak tanımlıyorum fakat güçlü agnostisizmin bana pek uygun olmadığını görüyorum. Ayrıca tanrı'nın dinlerden ibaret görülmesi zayıf agnostisizmdeki tarafsızlık unsurunu sorgulatıyor.

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhabalar.

Bahsettiğiniz pozisyon bir tür agnostisizm/bilinmezcilik gibi görünüyor. Agnostisizmin geçici agnostisizm ve prensipte agnostisizm olmak üzere iki ana türü var. Prensipte agnostisizmde Tanrı'nın varlığı sorusuna dair herhangi bir olumlu ya da olumsuz sonuca ulaşamayacağımız vurgulanır. Geçici agnostisizmdeyse sonuca ulaşabileceğimiz ancak elimizdeki gerekçelerin olumlu ya da olumsuz yönde karar vermemize yetmediği savunulur. Bahsettiğiniz pozisyonda Tanrı'nın varlığı sorusunun cevabı aranmakta olduğu için sorunun cevabının bulunamayacağı kabulü yokmuş gibi görünüyor. O yüzden bahsettiğiniz pozisyon geçici agnostisizme yakın. Ateist din felsefecisi J.L. Schellenberg özellikle kararsız olup Tanrı'nın varlığı sorusunu araştırmayı sürdürenlere seeker/arayışçı diye -hatta hayatları boyunca arayışı sürdürüp bir karara varamayanlara 'lifelong seeker diyor-  bir adlandırma da yapıyor. Bu son dediğim kastedilene en yakın seçenek gibi görünüyor.

Teşekkür Et
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekliğe kıyasla bilimimiz oldukça ilkel ve çocukçadır. Ancak o, sahip olduğumuz en değerli şeydir.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder