Sorulara Dön
3
Teoloji & Din Felsefesi

Dinler neden birbirine benziyor?

Selam çogu dinlerde cennet cehennem cennete ulaşmak için farklı yollardan geçilmesi ölümden sonra hayat ve doga üstü olaylar var? Birbirlerine bu kadar benzemelerinin sebebi nedir

3
628 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

merhaba Furkan Celep

sana celal beyin bir röpötajından bir parçasının linkini paylaşacam orada aradığın cevabı bulacaksındır. ayriyetten celal beyin dinle ilğili youtube da videolarını izlemeni tavsiye ederim :)

461 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Çogu dinin birbirine benzemesinin sebebi aslında hepsinin ortak kökenden gelmesidir her din birbirinden bir seyler gorup kendine katmistir ornegin hristiyanlik aslinda ana yahudilige donustur fakat donemin sartlari bunu kabul etmedigi ivin(sunnet,domuz eti gibi yasaklari) daha yumusatilmis bir din halini almistir

501 görüntülenme
2
Teşekkür (7)
Paylaş
2

Sadece dinler değil, bütün öğretiler birbirine az çok benzer. İlahi dinlerin birbirine benzeme nedeni, aynı ilah tan gelmesi durumu. Bu ateistlerce sanki ilahi kaynaklar tarafından açıklanmayan bir şeymiş gibi görülse de, 4 ilahi din aynı yaradan a farklı yollarla inanır ibadet eder. Diğer öğretiler ve izole dinler de insan gelişimini temel alır teorik anlamda. Daha iyi bir insan olmak için kendince gerekenleri sistematize eder. İnsan açısından bütün gelişimler -disiplin- üzerindendir. Sanat dahil, disiplin olmadan ilerleme gelişme spesifik konularda mümkün değil. Öğreti ve izole ve ilahi dinler de tamamen bu disiplinin sistemleşmiş halleridir. Ve kişilerin bu sistemlere karışması oranında amacından sapma söz konusu olmaktadır. Bu yüzden kulaktan dolma taraflı yaklaşımlara değil, yaptığımız araştırmalara dayalı hareket etmek zorundayız. Yaradan yok din yalan diyen de, yaradan için adam öldür diyen de fanatik ve kutuplaşmış, rasyonalitesini kaybetmiş bakış açıları. Bunu kabul edelim. Çünkü bu konuda rasyonel anlamda tek gerçek, bilinemezliktir. Buna rağmen çok net, kesin, hatta fanatik söylemler tamamen geçersizdir.

Merkezde insan gelişimi olan her sistem birbirine benzer. Eğitim sistemleri, sağlık sistemleri, meslek eğitimleri gibi kurumların insanın iyiliği ve gelişimini amaçlarlar ve dünyanın en farklı yerlerinde birbirine benzer yapıdadırlar. Dinler de buna dahildir doğal olarak. Bize ateşe tapmak, ineğe tapmak çok farklı anlamsız gelebilir. Ancak o insana da bizim paraya güce tapmamız garip geliyor. Nasıl para için yalan söyleyebiliyor, insanların hakkını yiyebiliyor diyor ineğe tapan kişi de bizim için. Bu şartlar altında, gelişim adına daha iyi bir yöntem bulmadığımız sürece var olan sistemleri yargılamak ve hiçe saymak hakkına sahip değiliz. İçsel tutarlılığımızı koruyabilmek için bu kadar gelişmişliğe ulaşmış olmak zorundayız.

560 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın