Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Deprem esnasında bir gaz salınımı oluşur mu?

Hatay'da sık sık depremler oluyor. Farklı tarihlerde son 4 depremde köpeğimin bir gece öncesi durup dururken ve normal hal hareketlerinden farklı şekilde havayı kokladığını gözlemledim. Acaba rastlantı mı yoksa burnunun alabileceği bir gaz salını mı mı mevcut?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar. Çoğu kayada küçük miktarlarda, atmosferik gazlardan farklı gazlar bulunmaktadır ve atmosferde bu gazların bulunmasının deprem habercisi olduğuna dair iddialar bulunmakta. Bu gazlardan biri de radyoaktif bir gaz olan radon gazıdır. Fakat henüz radon gazının kesinlikle deprem habercisi olduğuna dair bir kanıt bulunmamakta.

Radon gazının farklı sitelerde kokusuz bir gaz olduğu yazmakta. Dolayısıyla köpeğinizin bu gazı fark etmesinin pek imkanının olmadığını düşünmekteyim.

İyi günler dilerim. Bilimle kalın.

Teşekkür (2)
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. Wikipedia Radon gazı ve deprem hakkında detaylı bilgi için
  2. Wikipedia Radon gazı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren epey büyük bir yer. Eğer ki sadece biz varsak, bu epey büyük bir israf olurdu.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder