Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Covıd-19 virüsüne karşı önlem olarak maske takılmak mıdır? Sadece enfekte olanlar mı takmalıdır? Yoksa korunma amaçlı da takılması gerekli midir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

COVID-19 virüsü ile kast edilen COVID-19 hastalığa neden olan SARS-CoV-2 virüsüdür. COVID-19 hastalık durumu olan enfeksiyonu tanımlamak için kullanılır, SARS-CoV-2 virüsün adıdır. Dünya sağlık örgütünün ve Türkiye Bilim Kurulu tavsiyesi üzere de sağlıklı kişilerin ve sosyal mesafeye uygun açık alanlarda maske takılması zorunlu değildir, lakin kişilerin öksürük, hapşırma gibi semptomları mevcut ise ve sosyal mesafeyi koruyamayacağı düşünülen ortamlarda mecburen kalması halinde ayrıca kronik hastalığa ve belirli yaş üzeri sahip kişilerin mecburen dışarı çıkmaları durumunda maske takmasının uygun olduğu, lakin ısrarla tekrarlanan doğru ve nasıl kullanılacağını bilerek takılan maskenin bizleri koruyacağını eğer maskenin nasıl kullanılacağına dahil bir bilgi yoksa ve yanlış kullanıma mahal verecekse bırakın korumayı maskenin dış yüzeyinde mikrop birikimine sebep olabileceğinden o bölgeye temas sonrası kişinin vücut mukozasına sahip yerlere teması sonrası yeni hastalık ve enfeksiyon tablolarının gelişmesi dahi mümkündür, özellikle sık kullanılan cerrahi maskeler tek kullanımlıktır, halkın N-95 maske kullanmasına da gerektirecek bir durum söz konusu değildir, el temizliği ve sosyal mesafeye dikkat etmek, kontamine olma ihtimali olan yerler ile temas sonrası elleri sabunlu su ile en az 20 saniye yıkamak veya alkol bazlı el dezenfektanları ile temizlenildiği zaman ancak maske bir koruyuculuk sağlar, lakin maske kesin bir koruyucudur demek de kesinlikle yanlıştır, enfekte kişilerin veya şüphelilerin kesinlikle maske takması zaten gereklidir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Dünya Sağlık Örgütü Maske ne zaman kullanılır
  2. Türk Toraks Derneği Maske takmak yararlı mı sorusuna dahil
  3. The Guardian Maskenin kesin koruma sağlamadığına dahil
  4. Sözcü Maskelerin sağlıklı kişilere önerilmediği ve yanlış kullanımı sonucu doğabilecek tehlikelere dahil Bilim Kurulunun açıklamaları
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekler inatçıdır. Arzularımız, eğilimlerimiz, tutkularımız gerçekleri ve kanıtları değiştiremez.”
John Adams
Geri Bildirim Gönder