Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Je Vole
Je Vole
6K UP
Üye
1

Çıplak ayakla yanlışlıkla hamam böceğine bastım. Bu şekilde hastalık bulaşır mı?

OKB yüzünden aşırı kaygılıyım şu an lütfen bir şey söyleyin.
918 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
7Firudin A.
7Firudin A.
13K UP
Bilime heveskâr biri.

Hamamböceklerinin hastalık yayması çoğunlukla böyle gerçekleşmez.

Hamam böceklerine dokunmak elinizi kirletebilir. Kirli ellerle burnunuza, ağzınıza, gözlerinize ve açık yaralarınıza dokunduğunuzda hastalık kapabilirsiniz. Bir hamamböceğine dokunursanız, herhangi bir gıda maddesine dokunmadan önce elinizi hemen sabun ve suyla yıkadığınızdan emin olun.[2]

Hamamböceğinin, salmonella, stafilokok ve streptokok gibi bir dizi bakteri için bir rezervuar olabileceğine inanılmaktadır. Hamamböceği ayrıca çocuk felci virüsü gibi virüsleri de barındırabilir.Ev sineği gibi, hamamböceği de zemine dökülen yiyeceklerden dışkı maddelerine kadar hemen hemen her şeyi yer. Yutulan bakteriler hamamböceğinin sindirim sisteminde bazen aylarca hatta yıllarca hayatta kalabilir ve dışkılarına geçer. Hamamböcekleri yiyeceklerin üzerine kusar ve dışkılarlar ve insanlar hamamböcekleri tarafından kontamine olmuş yiyecekleri yediklerinde hastalığın insanlara bulaşabileceği düşünülmektedir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Ayağınızla dokunmuşsanız ve dokunduktan sonra ayağınızı doğru bir şekilde temizlemişsinizse hastalık kapma ihtimali az gibi gözüküyor,yine de eğer önünüzdeki günlerde sizi rahatsız eden bir semptomla karşılaşırsanız sağlığınız için doktora gözükmekte fayda var.

Kaynaklar

 1. Anonim. Cockroaches. Alındığı Tarih: 9 Nisan 2023. Alındığı Yer: betterhealth | Arşiv Bağlantısı
 2. Anonim. Diseases From Touching A Cockroach - Provincial Pest Control. (21 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 9 Nisan 2023. Alındığı Yer: Provincial Pest Control | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close