Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Cemre demirel'in din felsefesi alanındaki görüşlerini nasıl buluyorsunuz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar.

Cemre Demirel'in din felsefesi hakkındaki görüşleri hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. Din felsefesinin çoğu konusu hakkında yorumda bulunduğunu da görmedim. Özellikle yorum yaptığını gördüğüm iki konu var: Tanrı-ahlak ilişkisi ile Tanrı ve hayatın anlamı konusu.

Özetle bu konularda söyledikleriyle ilgili şunları düşünüyorum:

  1. Argümanlarının başı sonu belli değil ve sistematik değil. Başladığı öncüller ve ulaştığı sonuçlar arasında bir sürü boşluk var. Mesela hayatın sonlu olmasından anlamsızlığına nasıl ulaştığı açık değil. Hatta hayatın anlamıyla kastettiği şey bile açık değil. Yine Tanrı olmadan ahlakın olamayacağından neyi kastettiği açık değil. Bazen cennet-cehennemin olmaması nedeniyle adaletin sağlanmayacağı dolayısıyla eleştiriyormuş gibi görünüyor. Bazense ahlaki değerlerin olamayacağından hareketle eleştiriyormuş gibi görünüyor. Düşünceleri netleştirilmiş ve organize değil.
  2. Hayatın anlamıyla kastettiği şey bir tür yaratılma amacıysa bu tür bir şeyin ateizmde olamayacağı bariz gibi. Bazı filozoflar bu noktada hayatın anlamı ve anlamlı hayat arasında ayrım yapar. Anlamlı hayat objektif anlamda değerli olan hayattır. Ölümün ve dolayısıyla yaşamın sonlu olmasının anlamlı bir hayatla ilgili ne tür bir fark yarattığı konusu hiçbir şekilde açılmıyor yaptığı videolarda. İki kişi de ölüp yok olmuş olsa bile yaptıklarının onların hayatlarını daha farklı derecelerde değerli kıldığı oldukça bariz görünüyor halbuki.
Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her ne kadar bir paradoks gibi gelse de, kesin bilimler de yaklaşık sonuçlarla doludur.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder