Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Caner taslaman gibi teistler evrimin dinle çelişmediğini söylüyorlar. Evrim direkt olarak ilk insan kavramıyla çelişmiyor mu?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Caner Taslaman'ın Evrim Teorisi Felsefe ve Tanrı isimli kitabında 266. sayfa da bu konu anlatılmaktadır. Caner Taslaman kitaplarını ücretsiz olarak yayınlıyor bu sebeple kaynağa ekleyeceğim. Söylediğim sayfanın başından itibaren detaylı okuyunuz. Ben sonuca ilişkin bir bölümü alıntı olarak buraya ekliyorum.

Caner Taslaman Yazmış: "Evrimi Tanrı’nın yaratma metodu olarak kabul eden tektanrılı dinlerin bağlıları, Âdem’i ve eşini “Homo sapiens sapiens” türünün içinde, sorumluluk sahibi olmaya yetecek şekilde konuşmayı ilk öğrenen, ilk sorumluluk sahibi olan canlılar olarak, yani “ilk insanlar” (ilk çift) olarak görebilirler. Ayrıca bu çiftin soyundan gelenlerin, bu çiftin geldiği kökenin insanlaşan diğer üyeleriyle çiftleştiği, böylece ensest ilişki olmadan, başlangıçtaki bu gruptan insanların ürediği düşünülebilir. Sorumlu olacak derecede dili öğrenen ilk grubun lideri veya vahye muhatap ilk kişisi olarak da Âdem’i düşünmek mümkündür"

266. sayfadan başlayan bölümün sonlarına doğru yer alan bu yazıda Caner Taslaman'ın öne sürdüğü savı bir kılıfa oturtabilmek, din ve Tanrının varlığı fikrini ayakta tutabilmek için gösterdiği yüksek performansa hayran kaldım doğrusu.

Eğer Caner Taslaman'ın öne sürdüğü ve hazırladığı zeminde ele alırsanız evrim teorisi, ilk insan kavramıyla çelişmez. Çünkü böyle işinize geldiği gibi son derece edebi bir ustalıkla konuları istediğiniz yöne esnetebilirsiniz.

Fakat Caner Taslaman'ın öne sürdükleri önde gelen başka din alimleri ve diyanet tarafından ne derece kabul görüyor. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Caner Taslaman bilimin gücünün son derece farkında olan, eğitimli birisi. Öte yandan inancından da vazgeçmek istemiyor. Bunları bir arada toplamanın yolunu bulmayı kendisine misyon edinmiş. Gösterdiği çabayı takdir etmek lazım. En azından daha bilimin metodunu bilmeyen hurafeden sözde din alimleri yerine Caner Taslaman gibi insanlarla muhatap olmak isteriz. Yalnız Caner Taslaman'ın ortaya koyduğu savlar kendi din camiası tarafından kabul görmüyor. Pek çok din alimiyle girdiği tartışmaları internette bulabilirsiniz. Bu durumda öne sürdüğü şeyler daha çok kendi oluşturduğu bir din persfektifi olarak kalıyor. Ve bu persfektifin bilimle çelişmemesi için elinden geleni yapıyor.

Teşekkür
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. Caner Taslaman

Kur-an'a göre adem ilk insan, tevhid dinide ilk din değil. Tevhid dini ve ademden önce dinler ve insanlar vardı. Tevhid dinlerinde olan emir ve yasakların tamamına yakını çok tanrılı dinlerde de var. Ayrıca evrime doğrudan işaret eden, nokta atış yapan ayetler var.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kuran Ayette geçen " ayetlerindendir " ifadesi, yasalarındandır anlamına gelir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklarımızın sınavlarda kopya çekmesinin nedeni, okul sistemimizin notlara değer verme miktarının, çocuklarımızın öğrenmeye değer verme miktarından fazla olmasıdır.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder