Puan Ver
-3
Puan Ver

Bulunan en eski fosil kaç yıllık? , hangi canlıya ait? , insan türüyle bir ilişiği var mı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bilim insanları Dünya'nın yaşının yaklaşık olarak 4.54 milyar yıl olduğunu hesaplıyorlar. Dünya üzerinde başlayan ilk canlı oluşumları ise bakteriler, yani tek hücreli mikroorganizmalardır.

Araştırmalara göre Kanada, Quebec’teki volkanik kayaçlar 3.77 ila 4.29 milyar yıl öncesine ait olabilecek tür adı bilinmeyen bakteri fosiller içeriyor. Bu demektir ki; eğer bu bakteriler 4.29 milyar yıl öncesine aitse, dünya üzerinde yaşamın okyanusların oluşmasından hemen sonra başladığı varsayılıyor.

Tür adı bilinen en eski fosil ise Batı Avustralya’da Archaen kayalıklarında bulunan yaklaşık 3.5 milyar öncesine ait siyanobakterilerdir. Siyanobakteriler (Cyanobacteria) enerjilerini fotosentez yolu ile elde eden bir bakteri dalıdır. İsmi bakterinin renginden gelir. Yunanca: κυανός (kyanós); mavi demektir.

İnsan türü ile ilişiği sorusuna gelirse; dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların ortak atası, bakterilerdir.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sürdürülebilir değişimler yaratmanın tek yolu ödün vermektir. Değer verdiğiniz şeyleri unutmadığınız sürece ödün vermekte hiçbir sakınca yoktur.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder