Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bu virüs sağlıklı insanları nekadar etkileyebilir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bağılıklık sisteminin gücüne göre değişir.

Virüs vücuda girdiğinde önce boğaza, solunum yollarına ve akciğerlere yerleşiyor. Bu bölgeler kısa sürede "koronavirüs fabrikalarına" dönüşüyor. Ve vücudun diğer kısımlarına virüsü yayıyor.

10 kişiden sekizi hastalığı hafif geçiriyor. Bu kişilerin ortak belirtiler ateş ve öksürük. Vücut kırgınlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı görülmesi de mümkün ama görülmeyebilir de. Ateş semptomu bağışıklık sisteminin enfeksiyona tepkisinden kaynaklanıyor. Bağışıklık sistemi, sitokin adlı kimyasallar salgılayarak vücuttaki diğer bölümleri uyarıyor. Bu sırada vücutta ağrı, acı ve ateş ortaya çıkıyor.

Bağışıklık sistemi virüse aşırı tepki gösterirse hastalık ilerliyor. Vücuda gönderilen kimyasal sinyaller inflamasyona yol açıyor. Bu sinyallerin hassas bir şekilde dengelenmesi gerekiyor. Aşırı inflamasyon tüm vücuda zarar verebiliyor.

Koronavirüste hastalıkların yüzde 6'sını kritik vakalar oluşturuyor. Bu aşamada vücut, fonksiyonlarını yerine getirememeye başlıyor ve ölüm riski ortaya çıkıyor. Bu aşamada bağışıklık sistemi kontrolden çıkıyor ve vücut zarar görmeye başlıyor.

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. BBC
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yeryüzünde insandan başka bilim yapan hiçbir tür yok. Bilim, tamamiyle insan icadıdır ve doğal seçilim yoluyla serebral korteksimizde evrimleşmesinin tek bir nedeni vardır: Bilim, çalışır!”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder