Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Birçok kez mahkum edildi. Mezarı ölümünden yıllar sonra doğduğu ülkeye getirildi. Bir süre başka alanda deneysel çalışma yaptı. Bu kişi kimdir?

705 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
274K UP
Düşünür

merhabalar Osman Parlak

sorunun cevabını tam bilmemekle beraber güzel bir tahminim var = Alfred Nobel

Stokholm/ İsveç de dünyaya geliyor, varlıklı bir ailenin çocuğu olarak, Sanremo/İtalya da ölüyor, şu anda mezarı Solna/İsveç de bulunuyor.

Tüm Reklamları Kapat

kendisini fizik ve kimya alanında geliştiriyor. kendisinin 355 tane patenti bulunmakta ve dinamitin mucdidir. ama bu dinamiti maden yada petrol kaynağı bulunması için icat etmiştir, gel gör ki bu bilim savaşlarda kullanılmıştır. 1864 yılında çalışma yaparken bir patlama meydana geliyor ve kız kardeşiyle birlikte 4 kişi daha kaza sonucu ölüyor. bundan dolayı başı biraz derde giriyor Alfred Nobel'in Stockholm sınırları içinde patlayıcı üzerine çalışması yasaklanıyor ama Alfred Nober durmuyor çalışmalarına devam ediyor. Mahkum ediliyor mu bilmiyorum ama ülkesinde daha fazla durmuyor ve göç ediyor.

kimyada pek çok alanda çalışma yapıyor, ama en çok ilgisini çeken konular patlayıcılardır. ölmeden önce Nobel ödüllerini başlatıyor, her alanda dünyayı geliştiren herkese ödül vermek istiyor. günümüzde de bu hala devam etmektedir.

350 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Zeynep Özen
Zeynep Özen
12K UP
Fen Bilgisi Öğretmenliği 4.Sınıf Öğrencisi

CEVAP: Gioacchino Antonio Rossini

Gioacchino Antonio Rossini, 1792 yılında İtalya‘nın Pesaro şehrinde doğmuş opera bestecisidir. Müzikte “Kreşendo” olarak bilinen ve seslerin kuvvetini aşamalı olarak artırmak gerektiğini gösteren müzik terimi, Rossini‘nin lakabı olmuş ve kendisi “Mösyö Kreşendo” olarak anılmıştır.

İtalyan bestecidir. 18 yaşında evlilik senedi adında ilk operasını yaptı, tek sahnelik eserdi. Opera alanında ün kazandı. Cezayir’de Bir İtalyan Kızı 1913 operasıyla ünü daha da yaygınlaştı. Rossini döneminde en ünlü besteciler arasına girmeyi başardı. 1836’da İtalya’ya dönerek özel yaşamına çekildi. 1853’te yeniden Paris’e yerleşerek yaşamının sonuna kadar bu kentte kaldı.

Tüm Reklamları Kapat

535 görüntülenme

Kaynaklar

 1. yok. Gioacchino Rossini. (4 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 20 Şubat 2021. Alındığı Yer: vikipedi | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close