Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Anal seks zararlı mıdır?

1
1,438 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Uygun önlemlerle anal seks çoğunlukla güvenlidir. Bununla birlikte, vajinal veya oral sekste bulunmayabilecek farklı potansiyel riskler vardır. Örneğin, anüs, cilt yaralanmaları gibi rahatsızlık ve sürtünme ile ilgili endişeleri azaltmak için doğal olarak kendini yağlayamaz.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) riskini de artırabilir . Örneğin, derinin anal seks sırasında vajinal sekse göre yırtılma olasılığı daha yüksek olduğundan, CYBE yayma olasılığı daha yüksektir.

Bunlara örnek olarak klamidya , bel soğukluğu , hepatit , HIV ve herpes dahildir.

Anal seks, bazı insanlar için güvenli ve zevkli bir ilişki seçeneği olabilir. Kişi su bazlı kayganlaştırıcı kullanmak gibi önlemler alırsa riskleri en aza indirebilir.

Anal seksle ilgili herhangi bir rahatsızlık hakkında bir partnerle iletişim kurmak, sürtünmeye bağlı yaralanma olasılığını da azaltabilir.

Ayrıca tek eşli cinsel ilişkide olmayanlar veya hamilelikten kaçınmak isteyenler CYBE bulaşma ve hamilelik riskini en aza indirmek için prezervatif kullanmalıdır.

Yani kısaca "vajinal seks"e göre biraz daha önlem alınmalıdır.

Bu önlemlerden başlıcaları şunlar olabilir:

1.) Sürtünmeye bağlı yırtılmaları en aza indirmek için su bazlı bir yağlayıcı kullanın.

2.) Anal seksten vajinal sekse geçiyorsanız, her birine farklı bakteri formları sokmaktan kaçınmak için prezervatifleri değiştirin.

3.) Bir kişi yeterli yağlama sağlayana kadar yavaşça hareket edin.

4.) Bir kişi ağrı veya rahatsızlık hissederse anal seksi yavaşlatın veya durdurun.

5.) Spermisit kullanmak da anal tahriş riskini artırabilir. İnsanlar anal seks sırasında onlardan kaçınmalıdır. vb.

1,388 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • R. Henderson. Anal Seks Riskli Mi?. (25 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 25 Eylül 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • R. Nall. What Are The Risks Of Anal Sex?. (25 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 25 Eylül 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • K. Holland. Anal Sex Safety: Everything You Need To Know. (25 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 25 Eylül 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın