Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İsmail Akbulut
İsmail Akbulut
4,410 UP
Üye
3

Amerikayı Amerika yapan ne?

Amerika,Dünya'nın ve ekonominin başı,teknolojinin başı,heriflerin paraları uluslararası ticaret için 2 ortak paradan bir tanesi.Ama tarihe baktığımızda köklü bir tarihi yokken.Amerika noldu da bir anda fırlama yaptı.Diğer ülkelerde teknolojide ileri ve onlarında ekonomileri iyi.Hatta hamburgerin başkenti Almanyadır,ama Amerika hep ön planda.Neden?
235 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
… …
Tarihi özellikle ikinci dünya savaşını araştırmıştım

Amerikayı amerika yapan nedir

Amerikayı amerika yapan pek çok faktör vardır bunların en önemlisi konumudur diğer faktörler yine konumu gereği gelişen şeylerdir peki amerikanın konumu neden bukadar önemlidir

ilk olarak amerika verimli topraklara ve bolca petrole sahiptir bunlar zaten güçlü bir ekonomi için yeterli şeylerken amerika bunlardan fazlasına sahiptir buda kıta olarak sıcak savaşların olduğu avrupa ve asyadan uzak olmasıdır amerika 2 dünya savaşınada geç girmiştir(1917-1941) ve savaşa girmeden önce aktif cephesi olmadığı için dünyaya rahatlıkla silah satabilmiştir zaten doların gücüde burdan gelmektedir savaş sırasında bolca silaha ihtiyacı olan ülkelere kendi para birimi üzerinden satışlar yapmıştır ve silaha zaten aç olan ülkeler durumu kabul etmek zorunda kalmıştır savaşlara girdikten sonrada birbirini yıpratmış bir avrupaya taze kan amerika olarak girince haliyle dengeleri çok değiştirmiştir

savaşlarla ekonomisini geliştirdi bunu söyledik peki nasıl yaptılar bunu bunun en temel sebebide başta söylediğimiz kaynaklar ve verimli topraklardan geçiyor savaş öncesi amerikanın çok güçlü olmasada güçlü bir sanayisi vardı bu sebepten savaşlar başladığında ürettikleri şeyleri dünyaya sattılar

Tüm Reklamları Kapat

Amerikayı amerika yapan çok şey var ama amerikanın en büyük silahı her zaman konumu ve zengin coğrafyasıdır

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close