Kapak Görseli
Mehmet Can Ulaşlı

Mehmet Can Ulaşlı

3 yıl önce üye oldu
|
2,350 Uyum Puanı
|
13 Soru & Cevap Teşekkür
Profili Paylaş
Fizik yasalarının ötelenme simetrisi vardır deriz. (Bu kuvantum fiziğinde de geçerlidir) Bu demek değildir ki burada yaptığım bir kütle çekim deneyi Antartika'da aynı sonucu verecek. Antartika merkeze...
208 görüntülenme
Protonların içindeki maddeler (uud kuarkları) "güçlü nükleer kuvvet alanı" yahut "yeğin kuvvet alanı" ve dediğimiz alanlar sayesinde kararlıdır. Ancak protonların dengede kalmasının sebebi zayıf nükleer...
338 görüntülenme
Geometri için de TÜBİTAK'ın yayınladığı Öklid - Elemanlar (13 cildi de çevrilmiş) kitabını tavsiye ederim. Kendisi dünyada en çok basılan 2. kitaptır. Düzlemler Ülkesi adlı 3 boyutlu dünyanın geometrik...
2,672 görüntülenme
Rasyonel sayı kümesinin tanımı a ve b tam sayı ve b = değil 0 olmak üzere a/b cinsinden ifade edilebilen sayılar kümesidir. https://wikimedia.org/api/rest_v1/media/math/render/svg/dd61efa520a61f5179f68e9ffbe10cf243a70454...
Bir atom orbitalinde elektron %100 konumu bilinemez ama orbital dediğimiz bölgeler genellikle elektronun bulunma olasılığının %95 olduğu bölgelerdir. Ayrıca bugün biliyoruz ki Newton Mekaniği'de yanlış....
Bunun için bir referans sistemi seçmemiz gerekmez mi? Öyleyse kendimi seçerim ve göreli hızım 0 olur. Veya koordinat sistemleriyle oynarsak en yavaş derken en düşük demek istediyseniz -c olur diye düşünüyorum.
Kuvantum kimyası alanında da çalışmalar yapılıyor: Bozkaya LabKişiyle yapılan röportaja buradan ulaşılabilir.Kendisi aynı zamanda kimya olimpiyatları kampında (2.aşama) termodinamik ve sonraki aşamalarda...
172 görüntülenme
0'ı bir doğal sayı seçip seçmemek kişinin amacına kalmıştır. Doğal sayılar şu 3 aksiyomu sağlayan kümedir.1-0 (veya 1) elemanıdır kümenin2-n elemanıdır kümenin ise n+1 elemanıdır kümenin.Bu iki özelliği...
127 görüntülenme
Günümüzde Reel Sayı Sistemi 16 tane aksiyom ile tanımlanır. Ve bu aksiyomlardan biri 0 0 = 1 de olur ama bu da 00 ve x^2 = 0 gibi sonsuz küçük sayılar yapmayı deneyebilirsin. Reel Sayılara benzeyen bir...

Bu kullanıcının toplam 9 cevabı var

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın