Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kozmoloji Dersleri Başlıyor!

Kozmoloji Dersleri Başlıyor!
3 dakika
100
 • Özgün
Tüm Reklamları Kapat

26 Nisan Pazar günü saat 21:00 itibariyle Youtube üzerinden canlı olarak yayınlayacağımız Kozmoloji (evren bilim) derslerine hepiniz davet ediyoruz. Gelin birlikte evren hakkında konuşalım, merak ettiklerinize cevaplandırırken, hep birlikte evren hakkındaki kavrayışımızı genişletelim.

Tüm Reklamları Kapat

Hedef Kitle

Her kesimden katılımcılar davetlidir. Belirlenmiş müfredatımız dahilinde anlatacağımız her konuya girişi, oldukça basit, sözel anlatımlarla yapacağız. Bu safhada kozmoloji hakkında bilgi sahibi olmasanız dahi, konunun temelleri hakkında birçok şey öğrenebileceksiniz. Zaman ilerledikçe konu detaylanacak, fakat sonra konunun değişmesiyle tekrar aynı rutine dönülecektir.

Özetle konuları işleyiş biçimimiz yüzeyselden detaylıya olacak şekilde planlanmıştır. Bu sayede her kesimden katılımcı, yayından faydalanabilecektir.

Tüm Reklamları Kapat

İçerik

Toplamda 6 dersten (6 haftadan) oluşmasını planladığımız derslerin müfredatı aşağıdaki tablodaki gibidir. Derslerden önce konulara göz atabilirsiniz, fakat bu bir zorunluluk değildir. Konu hakkında önceden bilgi sahibi olmak istiyorsanız Kozmoloji yazı dizimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Derste en az bir kere değinilecek kavramları, meraklıları için anahtar kelime olarak ayrıca belirttik.

Her ders, hatta çoğunlukla her konu birbirinden bağımsız olmaya gayret gösterilerek tasarlandı. Fakat konular bir noktada birbirine bağlandığı için, daha iyi bir kavrama adına derslerin bütün olarak dinlenmesini tavsiye ediyoruz. Yine de eğer bir kısmını kaçıracak olursanız, kaldığınız yerden devam etmenizde bir sakınca olmayacaktır. Yani sürekli olarak geçmişe atıfta bulunmamaya mümkün mertebe gayret göstermeye çalışacağız.

Amaç

Derslerin odak konusu kozmoloji olsa da, esas amacımız, dinleyici kitlesindebilimsel düşünce biçimini yaygınlaştırmaktır. Bu nedenle konuları anlatırken, bu amaç doğrultusunda şekillendiren örneklerle bezendirilmiş bir anlatım tarzı sergileyeceğiz. Sadece bilimsel gerçekleri anlatmayacak, onların nasıl ortaya çıktığını, neden böyle şeyler düşünüldüğünü inceleyecek, hatta yanlışlıklar olup olmayacağını birlikte sorgulayacağız.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Derslerin sonunda, tamamen takip eden bir kişi, lisans seviyesine oldukça yakın bir kozmoloji bilgi birikimine sahip olacaktır. Geniş bir kitleye hitap ettiğimizden ötürü, çok fazla matematiğine girmeyeceğimiz için, lisans seviyesine yakın demeyi uygun görüyoruz. Eğer talep olursa, dersler bittikten sonra, konuların derinliklerine indiğimiz bir devam serisi de planlayabiliriz.

Soru-Cevap

Canlı yayın olmasını özellikle istedik, çünkü gerçek bir ders atmosferi yaratmayı amaçlıyoruz. Tıpkı üniversitelerde olduğu gibi, aynı ciddiyetle ders anlatacağız. Bu süreçte sizler canlı olarak konuyla alakalı sorularınızı yöneltebileceksiniz. Akışın sürekli olarak bozulmaması için, moderatörlerimiz konuyla ilgili, akışa aykırı olmayan soruları ara ara bana yöneltecekler.

Soru sormaktan çekinmemenizi istiyoruz. Mümkün mertebe gelen soruları,temel kavrama vedetaysoruları olarak ikiye ayıracağız. Konuya çok uzak dahi olsanız, kavramsal açıdan size yardımcı olabilecek soruları cevaplayacağımız gibi, konu hakkında bilgisi olanların spesifik sorularını da ele alacağız.

Tek ricamız, konu özelinde sorularyöneltmeniz. Belirlenen müfredata bağlı kalmamız gerektiğinden ve dersler zaten yeterince dolu içeriğe sahip olduğundan, konu dışı olan sorulara ne yazık ki cevap veremeyeceğiz. Evrenin genişlemesini işlerken, karadelikler hakkında gelen bir soruya maalesef yanıt vermemiz mümkün olmayacak. Bu nedenle sorularınıza cevap alabilmeniz için, ilgili konuyu beklemenizi rica ediyoruz. Çünkü kimsenin sorusunu yanıtsız bırakmak istemiyoruz.

Talep olması halinde ayrıca genel bir soru-cevap yayını da planlamamız mümkündür.

Referanslar

Konunun anlatımı sırasında kullanacağımız referans kitaplar aşağıda listelenmiştir. Bunları yayınının ilk dakikalarında da tanıtacağız. Her birinden topladığımız bilgileri harmanladığımız, sadece bir yere bağlı kalmadığımız bir anlatım olacak. Fakat kitapların bazılarını meraklıları için tavsiye edip, kısa bir inceleme de yapacağız.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/02/2024 14:51:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12686

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güneş
Araştırma
Irk
Asteroid
Abd
Psikoloji
Obezite
İspat Yükü
Protein
Sars Mers
Şehir Hastanesi
Metabolizma
Çekirdek
Alan
Tekillik
Ateş
Evrim
Beyin
Epistemoloji
Zehirli Mantar
Uzay Aracı
Solunum
Temel
Tespit
Aşırı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ö. Kayalı. Kozmoloji Dersleri Başlıyor!. (25 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 26 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12686
Kayalı, Ö. (2020, April 25). Kozmoloji Dersleri Başlıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved February 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12686
Ö. Kayalı. “Kozmoloji Dersleri Başlıyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 25 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/12686.
Kayalı, Ögetay. “Kozmoloji Dersleri Başlıyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, April 25, 2020. https://evrimagaci.org/s/12686.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close